Üçler Kayası Afyon Termal Oteller Bölgesi Gezi Alanı

0
İçerik gizle
1 Üçler Kayası Afyon Termal Oteller Bölgesi Gezi Alanı

Üçler Kayası Afyon Termal Oteller Bölgesi Gezi Alanı

Pek çok yerli ve yabancı turistin merak duygusunu uyandıran Frigya, keşfedilmeyi bekleyen fazlaca sayıda tarihi mekanı içinde barındırıyor. Bölgede dikkat çekici ve saklı bir tarih cenneti olan Üçlerkayası da yaşayan bir köy özellikleriyle kendi üzerine dikkatleri çekiyor.

Afyon termal Tarihi Frig Vadisi’nde yer alan Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesi Üçlerkayası köyü, fazla sayıda tarihi mekanı ve peri bacalarıyla ekstra turizm rotası arayanların uğradığı yerler oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Afyonkarahisar Valiliği bütçelerinden, İhsaniye ilçesindeki tarihi Frigya Vadisi’nin yer aldığı bölgeye yapılan yatırımlar gün geçtikçe daha da artıyor. Afyon termal oteller Frig Kültürü Derneği Başkanı Tanju Tetik, AA muhabirine, Üçlerkayası köyünün Frig, Helen, Galatya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarından eserler bıraktığını belirtti.

Köylerinde çok fazla sayıda Frigya eserinin olduğunu sözlere döken Tetik, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in eşliğinde turizm yatırımlarının yükseldiğini belirtti.

Afyon termal Tetik, köyde Frig’lerden kalma açık hava tapınakları, kaya mezarları, tek ve çok katlı oyma kayalardaki yerleşim alanları, mitolojik şarap deposu, mitolojik zindan, kral mezarları ile peribacalarının olduğunu belirtti.

Üçlerkayası köyünün “Frigya’nın saklı bir cenneti” olduğunu söyleyen Tetik, “Buraya gizemli Frigya’nın gizemli köyü de diyebiliriz. Artık son zamanlarda bu gizem de azar azarortadan kalkmaya başladı. İnsanlar artık tarihi Frig Vadisi’ni biliyor. O yerdeki ‘Emre Gölü’ ile ‘Ayazini köyü”nü oradaki insanlar biliyor. Yerli ve yabancı turistler bu alanları gezerken, oradan geçerken yolda kaya yerleşimlerini görünce de Üçlerkayası köyüne gidiyor.

Afyon termal oteller İhsaniye İlçesine bağlı Üçlerkayası köyü Frig vadisinde yer alıyor. Bölge Frigyalılar zamanından kalma nekropol bulunmaktadır. Üçlerkayası köyünde ve yakınlarında Frig vadisi yapıtlarından önemli şeyler barındırmaktadır. Bunlardan başlıcaları şunlardır;

• Aslankaya açık hava tapınağı
• Kapıkaya I ve II
• Asma tepesi ve Kaya yerleşimleri
• Peri bacaları ve Üçkayacıklar kaya yaşam alanları
• Roma kiliseleri ve Mitolojik hamam
• Kral ve Kraliçe koltukları ve Mitolojik şarapların olduğu depo
• Mitolojik zindan ve gardiyan odası
• Ve köyümüzün belirli yerlerinde bulunan mantar kayalar, kayaya oyulmuş mezarlar yer almaktadır.

 

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.