Termal Su Saça Zarar Verir mi?

0

Termal Su Saça Zarar Verir mi? Termal suyun saça zarar verip vermediği merak konusudur. Ancak termal su saç derisi için faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel manada cilt üzerinde olumlu etkisi bulunan kaplıca saç derisi için de faydalı bulunan yöntemlerden birisidir. Akne, sedef, egzama gibi rahatsızlıklara gidererek hem saç derisinin hem de normal cildin rahatlamasını sağlamaktadır.

Termal Su Saça Zarar Verir mi?

Güçlü saçların temelinde güçlü saç derisi yatmaktadır. Güçlü saç derisine sahip insanların da saç dökülmesi gibi problemle karşılaşması çok nadirdir. Termal sularda saç derisini onardığından güçlü saçların temelini oluşturur. Saçın ihtiyacı olan mineralleri sağlamasına katkı sağlamaktadır.

Termal suyun saça faydası oldukça fazladır. Sayesinde saçlar beslenir ve güçlenir. Bu yüzden termal suyun saça zararı değil faydasının olduğu söylenebilmektedir.

Termal suların etkisi elbette sadece saçlarla kalmayıp pek çok rahatsızlığın giderilmesinde tamamlayıcı tıp olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavi sürecinin hızlandırılması ve tamamen ortadan kaldırılması için kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin termal suyun yenileyici özelliği sayesinde ciltte gelişen alerjik rahatsızlıklara olumlu etkiye sahip olması alerjik reaksiyonlar sonucu kızarmış ve kabarmış bölgelere termal su uygulanması bunlar arasında yerini almaktadır. Alerjiye sebep olan durumun genelde stres olması ve termal suyun bu gibi psikolojik rahatsızlıklar üzerinde tedavi edici, rahatlatıcı etkisi yönüyle yine termal su tedavisi uygulanabilmektedir.

termal suların saça etkileri
termal suların saça etkileri

Afyon Termal Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Termal su denince akla direkt kaplıcaları ile ünlü Afyonkarahisar akla gelmektedir. Ve bu termallerin hangi hastalığa iyi geldiği merak konusu olmaktadır. İçeriğinde sodyum, hidrojen sülfür ve bikarbonat bulunan Afyon termal suyu pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. En başında romatizmal hastalıkların tedavisi için Afyon’da gideceğiniz kaplıca size olumlu sonuçlar getirecektir.

Kan dolaşımını düzenleyen, kadın hastalıklarının iyileştirilmesine olanak tanıyan Afyon termal suyunun genel tedavi ettiği rahatsızlıklara göz atacak olursak:

  • Alerjik üst solunum rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.
  • Egzama, akne, sedef gibi cilt rahatsızlıklarında ve cildin yenilenmesinde tedavi edici etkiye sahiptir.
  • Kas ve iskelet sistemini rahatsızlıklarını gerek kasları gevşeterek gerek eklem bölgelerini rahatlatarak tedavi eder.
  • Ortopedik tedavi sonrasında oluşmuş travmaların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
  • Yumuşak doku incinmelerinin onarılması için de kullanılmaktadır.

Termal su genel anlamda kişilerin vücudundaki ödemi ve şişkinliği atmasına, kas iskelet sisteminin gevmesine, vücudun kendini onarmasına, hem ruhen hem de fiziken rahatlatmasına olanak tanıyan bir yöntemdir. Ve bu yöntemi bilinçli bir yöntemle uygulayan insanlar olumlu sonuçlar ile sağlıklarına kavuşmuşlardır.

Termal suyun kişiyi daha zinde ve daha enerjik hale getirdiği de bilinen gerçekler arasında yerini almaktadır. Bundan kaynaklı son dönemlerde insanların rahatlamak için tercih ettiği en popüler yöntemler arasında yerini almaktadır. Sadece fiziken değil ruhsal olarak rahatlattığı bilinen kaplıca, nörolojik rahatsızlıklar için de tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

termal suların saç dökülmesine etkileri
termal suların saç dökülmesine etkileri

Termal Su Yaş Sınırı Kaçtır?

Uzmanlar 12 yaşın altındaki çocuklar için termal suyun uygun olmadığını söylemektedir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Öncelikle termal sular yeraltından geldiğinden dolayı ağır metaller içermektedir. Çocukların ve bebeklerin cilt geçirgenliği fazla olmasından kaynaklı bu ağır metaller onların vücuduna girerek sağlıklarına ciddi ölçüde zarar verebilmektedir.

Bir diğer sebebi ise çocukların vücut ısı kontrolünün yetişkinler kadar iyi olmamasıdır. Bu durumda çocukların hipertermi geçirme olasılığı yüksek olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da belirli yaş grubu altındaki bireylerin termal suya girmemesi gerekmektedir.

Kaplıca, elbette faydalı bir yöntemdir. Ancak uyulması gereken kuralları dahilinde sürecin bilinçli bir şekilde ilerletilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde istenen tedavi sonucu alınabilmektedir. Zaten süreç bilinçli bir şekilde ilerletildiğinde pek çok insan termal sudan fayda görmektedir.

Kaplıca için yaş sınırına uyulması, girilen süreye dikkat edilmesi, kaç gün tedavinin uygulanacağı gibi pek çok konuya dikkat etmek gerekmektedir. Bu kurallara uyulduğunda termal su cildin yenilenmesini, kan dolaşımının hızlanmasını, kronik ağrıların giderilmesi, vücudun kendini onarması gibi pek çok duruma iyi gelmektedir.

Bunların yanında romatizmal hastalıkların iyileştirilmesinde, kısırlığın tedavi edilmesinde, kalp ve damar rahatsızlıklarında, kas ve iskelet sisteminin onarılmasında, kadın hastalıklarının iyileştirilmesinde de kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan sürecin bilinçli ve dikkatli bir şekilde ilerletilmesidir. Bu sayede istenen sonuçların elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.