Afyon Termal Tatil Bölgesi Aslankaya Tapınağı

0
İçerik gizle
1 Afyon Termal Tatil Bölgesi Aslankaya Tapınağı

Afyon Termal Tatil Bölgesi Aslankaya Tapınağı

 

Aslankaya tapınağı, Afyon termal tatil şehri İhsaniye İlçesi Döğer Kasabasına 4 kilometre uzaklıkta Emre Gölü yakınında bulunan yüksek bir kaya kütlesinin güney yüzü dikey düzeltilerek oluşturulan , üçgen çatılı bir tapınak cephesi anıtıdır. Arslankaya Anıtı ,Aslankaya Tapınağı, İlk çağlarda, Hititlerden sonra, Anadolu’da kendine özgü bir medeniyet kurmuş olan Frigyalıların yaptıkları bir kaya anıtının ismidir.

jeolojik yapılı tüf olan 1 km uzunluktaki bu kayalık, orta tabakanın çok aşınmış olması sebebi ile büyük parçalar kopmakta ve bazı bölümlerinde tabakalaşma net olarak görülmektedir.[1] M.Ö. 7.yüzyılda yapıldığı zannedilen Burada ki Aslankaya tapınağı üçgen çatının kiriş aralıklarında karşılıklı olarak iki tane sfenks geometrik desenli kuzey yanına kükremiş ve ayakta duran, başı eskimiş bir aslan kabartması yapılmıştır. Anıt Frigler’e ait yapıların en çok bilinen olduğu sanılmaktadır.

Afyon kaplıca şehri İhsaniye İlçesi , Emre Gölü kıyısında bulunan görülmeye değer bir anıttır. Tahmini 1 km uzunlukta olan bu kayalık jeolojik şekilli bir tüftür. Orta tabakanın çok aşınmış olması sebebi ile büyük parçalar kopmakta ve bazı yerlerinde tabakalaşma net olarak görülmektedir.

Bu doğal kayalığın göle yakın kısmında yüksek blok üzerinde doğuya bakan bir anıt vardır. Açık Hava Tapınağı olarak ta bilinen bu anıt, yan tarafına yapılmış büyük bir aslan kabartmasından ötürü Aslankaya olarak bilinir.

Kayanın güney cephesi, dikey kesilmiş üçgen çatılı bir tapınak görüntüsünde ve üçgen çatının kiriş boşluklarında karşılıklı iki insan başlı kanatlı aslan bulunmaktadır. Ana cephede ise niş içinde iki arada yer alan Kübele bulunan geometrik şekilli kabartmalarla süslendirilmiştir. Afyon termal otelleriyle meşhur ilinde yer alan Aslankaya Anıtı, Frigler’e ait anıtlar arasında en fazla bilinenlerdendir. Bu sebeple yerli ve yabancı turistlerin oldukça fazla ilgisini arttıran bir anıttır.Aslankaya anıtının alt kısımları seller ve hava etkisi ile bozulmuş olup tapınak izleri direk silinmiştir. Afyonkarahisara geldiğinizde bu termal tatil şehrinin İhsaniye İlçesi Döğer Kasabasına 4 kilometre uzaklıkta olan Emre Gölü yakınında ki Aslankaya tapınağına siz değerli misafirlerimiz en iyi şekilde ağırlanmaktadır. Sizde bu tarih kokan güzelliklerden faydalanabilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.