Afyon Termal Otel Bölgesi Aslantaş Gezi Alanı

0
İçerik gizle
1 Afyon Termal Otel Bölgesi Aslantaş Gezi Alanı

Afyon Termal Otel Bölgesi Aslantaş Gezi Alanı

 

Afyon İhsaniye İlçesi Kayıhan Beldesi Göynüş Vadisi’nde yer alan bu görkemli bir anıttır. Afyon termal tatil ilindeki Aslanlıtaş M.Ö. 7. yüzyılın sonuna tarihlenen anıt, Frigler tarafından yapılmıştır. Küp görüntüsünde ve kuzeye bakan giriş kapısının sağında ve solunda ayağa kalkmış iki aslan kabartması yer almakta ve bu iki aslan kabartmasının ayakları altında da iki aslan yavrusu yer alıyor. Bu sebeple anıt, Aslanlıtaş olarak biliniyor. Mezar odası üçgen tavanlı olup, odanın sol yanına ölünün yatırıldığı sedir vardır. Hitit özelliklerini taşıyan mezar odası, tahminen soylu bir insana aittir. Bu anıt mezara ön tarafındaki yüksekte bulunan bir kapı aralığından girilmektedir. Frig zamanına ait kaya mezar odalarından biri olan Aslantaş Kaya Mezar Odası’nın ön yüzündeki kapı aralığının her iki yanında şaha kalkmış, karşılıklı iki heybetli aslan ve ayakları altında birer yavru aslan ile kapı üstünde hayat ağacını anımsatan kütle ve bunun üzerinde her iki yana uzanmış kanatlı güneş kursu, kabartma olarak yapılmıştır.

Ön tarafına bir kapı aralığı açılarak mezar odası oyulmuş kapı boşluğunun her iki yanında kükremiş iki heybetli aslan ve ayakları altında birer yavru aslan ile kapı üzerinde aslanları içine alan hayat ağacı kabartması yapılmıştır. Zamanla ağaç kabartmasının üst bölümleri kırılmış yalnızca gövde ve alt bölümleri kalmıştır. Mezar odasında üçgen tavan görüntüsü sol tarafta ölüyü yatırmak için kline olan küçük bir odadır. Aslantaşın ehemmiyetli bir kralın mezarı olduğu ve M.Ö.7. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Afyon termal otel ile bilinen şehrin ihsaniye İlçesi Kayıhan beldesinde yer alıyor. Frig zamanına ait yerleşimin var olduğu Frig Vadisinde yaklaşık 10 m.yükseklikte dik kayalar vardır. Bu kayaların cephelerinde kare görüntülü küçük kapı boşlukları bulunur. Bu kapılardan içeri girildiğinde odalarla karşılaşılmaktadır. Bu odalar frig dönemine ait kaya mezar odalarıdır. Vadi içinde kale, Aslantaş, Yılantaş, Maltaş ve Kumcaboğaz anıtları vardır. Aslantaş’ın dikkate değer bir Frig kralının mezarı olduğu ve M.Ö. 7’nci yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. M.Ö. 13’üncü yüzyıla ait olduğu da yeni yapılan araştırmalarla söylenmektedir. Sizleri bu bölgeyi gezmek ve eğlenceli vakit geçirmek için afyon termal otel lerine bekliyoruz

 

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.