Afyon Termal Şehrinde Ayazini Kilisesi

0

Afyon Termal Şehrinde Ayazini Kilisesi

 

Afyonkarahisar-Eskişehir karayolu üzerinde 27’nci kilometreden sağa doğru 4,7 kilometre daha gidilerek ulaştığınız Ayazini Köyü’nün, Frigler zamanından beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans Dönemi’nde ki kiliseler ve kaya yerleşimleri arazinin bu tür bir yerleşime uygun olması sebebiyle oyularak yapılmış eserlerdir. Termal tatil şehrinde yer alan Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya dış ve iç mimarî olarak oyulmuş kilisesi gibi sanat başyapıtı eserler bulunmaktadır. Ayrıca kaya kütlesinin oyularak yerleşime dönüştürüldüğü, içerisinde sarnıç bulunan Avdalaz Kalesi vardır. Bu Beldede her yıl turizm etkinlikleri düzenlenmektedir.

AYAZİNİ KAYA EVLERİ

Afyon termal merkezinin İhsaniye İlçesi Ayazini beldesi’nin girişinde ve kasaba içinde yolun sol kısmında bulunan tüf oluşumu kayalık alan, Erken Bizans Dönemi’nde yer yer oyularak yerleşim yerlerine çevrilmiştir. Kimi evler tek odalı, kimi evler sıra sıra ve üst üste birbirine bitişik bir şekilde veya ayrı biçimde oyulmuşlardır. Avdalaz Vadisi’nin girişinin her iki tarafında kaya evlerinin sol yanındaki büyük ve çok katlı olup, bu kaya iskanında eğimli tünel çıkışla ulaşılan geniş orta bölümünde dairesel yapılmış duvarda, yan yana koltuk serileri ile orta açıklıkta ocak, depo gibi ihtiyaç doğrultusunda kullanılan büyük ve dip çukurluklar bulunmaktadır. Bu bölümün yanında yeğni yükseltili küçük oda içinde, kayaya oyulmuş alaturka dediğimiz tuvalet yapılmıştır. Tuvaletin deliği ise kaya dışına açılmıştır. Aynı tuvaletten yolun sağ tarafındaki kaya yerleşiminde de vardır. Avdalaz Vadisi’nin üst kısmında kale olarak isimlendirilen kaya kütlesi de iç içe ve üst üste oyularak devrimiz apartmanları gibi, çok hacimli yerleşim yerine çevrilmiştir. Bu kayanın tabanında derine oyulmuş sarnıç bulunmaktadır.

AYAZİNİ KAYA MEZARLARI

Afyon termal oteller şehrindeki Ayazini kasabasının Frigler zamanından beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı biliniyor. Roma ve Bizans zamanlarına ait, aile ve tek kişilik kaya mezar odaları şeklinde olup, bazıları çift katlı olarak oyulmuşlardır. Ayazini beldesinin mezarlığının da aynı tarafta olması, mezar yeri tercihi bakımından insanların aynı kısmı kullanması açısından ehemmiyetli bir bilgi vermektedir. Mezar odalarının cephelerinde içerisinde yer alan Meduza başları üçgen alınlıklı sütunlu ön boşluklu, kapı ile içeri girilen oda içinde kemerli tekne mezarlar vardır. Bir kısmı aslan kabartmalarıyla süslendiği gibi, bir kısmında da mezar sahibi karı ve kocanın kabartmaları yapılmıştır.

 

Diğer Blog Yazılarını İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.