Döğer Kervansarayı Afyon Kaplıca Otelleri Bölgesi

afyon kaplıca otelleri

0
İçerik gizle
1 Döğer Kervansarayı Afyon Kaplıca Otelleri Bölgesi

Döğer Kervansarayı Afyon Kaplıca Otelleri Bölgesi

 

Afyon kaplıca otelleri ile ünlü olan şehrimizin İhsaniye İlçesi’ne bağlı Döğer Kasabası’ndadır. II.Murat tarafından yaptırılmış Osmanlı eseridir. İki katlı han bölümü ile develiği bulunan iki bölümden ve eyvan biçimi taç kapıdan oluşan mimarisi ile örnek bir faydadır. İki katlı hanın, üst odaları yolcuların uyuma,alt kat ise dinlenme yeridir. Odalardan ikisi kubbeli, diğeri kemerli tonoz örtülüdür. Ortadaki eyvanı, mescittir. Binanın dışı ve çatısı ile iki kubbe külahı, yerli tüf, kesme taş ile kapatılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü doğrultusunda 1991-93 yıllarında restore çalışmaları yapılmıştır.

İhsaniye ilçesine bağlı Döğer kasabasında olan bu kevansaray, 1434 yılında II. Sultan Murat tarafından yaptırılmış bir Osmanlı yapıtıdır. İki katlı han binası ile birlikte develiği bulunan iki bölümden meydana gelir. İki katlı hanın üst odaları yolcuların uyuma yeri olup , alt katı dinlenme olarak tercih edilmiştir. Odalardan ikisi kubbeli diğeri tonoz kemerlidir. Bina yerli tüf kesme taş ile kaplıdır. Bu odalar birbirine uyumludur.Üst katın iki başında bulunan odalar da birbirlerinin uyumlu durumundadır.

Osmanlı en uzun ve eski ticaret olanağı ile beraber ticaret yollarına da sahipti. Bu sebeple Anadolu’nun her tarafına giden ticari yolların kavşaklarında konaklama yerleri yapılmıştır. XII. yüz yılın yarısında Kervansaray denilen bu tesislerde seyyah, yolcu ve tacirlerin istirahatı, güveni ve huzuru sağlanmaktaydı. Kervansaraylar devletin yönettiği en büyük tesislerdendir. İhsaniye ilçesine bağlı döğer kasabasında ki kervansaray; Osmanlı zamanında 2. Murat tarafından inşaa edilmiştir.

Kervansaray 2 kısımdan oluşmaktadır. 1. kısım 2 katlı oluşurken,2 . kısım ise develik içindir. Üst kat da 4 tane oda yer almaktadır. Odaların 2 tanesi kubbeli 2 tanesi ise kemerli tonoz örtülüdür. Osmanlı zamanından kalma bu yapıt örnek mimarisi ile gezginleri beklemektedir. Afyonkarahisar termal otelleriyle bilinen bu tarihi yerin Frig Vadisi yolu üzerinde bulunan 585 yıllık Osmanlı eseri Döğer Kervansarayı, Döğer Belediyesi tarafından restore edilecek. Kervansarayın iki kat oluşu, üst katta cephede pencereler bulunuşu, kubbeli odalarda ısınma ocaklarından başka yemek yapmak için ayrı ocaklar ve yıkanma yerleri yer almaktadır.

Afyonkarahisar bölgesine sizleri bu eşsiz kervansarayı görmeye ve burada bulunan afyon kaplıca otellerinde kalmaya misafir ediyoruz.

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Bu yazı ilginizi çekebilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.