Sulusaray Kaplıcaları

0

Sulusaray Kaplıcaları ‘Tokat’a gitmek gerek, çünkü Tokat’ta insan ve iklim mutedil’ diyen Mevlana Celaleddin Rumi’nin övdüğü tek şehir olan Tokat’ın doğal sularıyla şifa dağıttığını biliyor muydunuz? Tokat’ın Sulusaray ilçesinde yıllardan beri şifa dağıtan kaplıca, 2000 yıllık tarihe sahip. Sulusaray kaplıcaları hafif acı ve tuzlu bir yapıya sahip olup o bölgenin en önemli termal kaynaklarından birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Sulusaray Kaplıcaları

Suyun sıcaklığı 55 derecedir ve bu termal su, Türk Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından yapılan 1,5 yıllık analiz sonucunda bakteriyolojik açısından oldukça temiz bulunmuştur. Eğer sizler de Anadolu’nun bu şirin ilin sınırları içerisinde var olan kaplıcaya dair tüm bilgilere ulaşmak ve türlü hastalıklarınıza şifa bulmak istiyorsanız, işte karşınızda Danişment Beyliği tarafından deva suyu olarak bilinen, son yıllarda oldukça beğenilen, çok konforlu Sulusaray kaplıca oteline ait olan tüm bilgiler!

Sulusaray Kaplıcalarının Faydaları

Türk Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından yapılan 1,5 yıllık analiz sonucunda kaplıca sularının içeriğinde klorürlü sodyum, bikarbonat, sülfat, kükürt ve florür bulunmuştur. Bu etken maddelerde insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Yerüstü sularında bulunmayan bu maddeler vücudu dış etkenler tarafından koruma altına alırken aynı zamanda da bazı iç hastalıklar için de vücudu revize ediyor.

Sulusaray Termalleri
Sulusaray Termalleri

Bu kaplıcalarda bakteri sayısı 0’dır. Bu yüzden de bu Sulusaray kaplıcalarının faydaları nelerdir sorusuna verilen ilk cevap bu suyun içme kürü, banyo kürü ya da soluma kürü olarak da kullanılabilir olmasıdır. Sulusaray kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir sorusu için verilen diğer yanıtların genel bir listesi ise şu şekilde belirtilmiştir;

 • Çeşitli kas ya da eklem hastalıkları,
 • Kronik baş ve boyun ağrıları,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Nevralji,
 • Dolaşım sistemi hastalıkları,
 • İltihaplı romatizma hastalıkları,
 • Kaplıca suyunun içerisinde olan kükürt sayesinde çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde, ( egzama, sedef, akne, kaşıntı ve cilt döküntüleri )
 • Böbrek taşı ve böbrek kumu hastalıklarının tedavisinde,
 • Çeşitli ortopedik rahatsızlıklar ve ortopedik ameliyatından sonra kalan hasarlar,
 • Sinir sistemi hastalıkları,
 • Kronik bronşit,
 • Yumuşak doku hastalıkları,
 • Omuz ağrısı ve tutulmaları,
 • Kazalar, yaralanmalar ve çıkıklar,
 • Felç sonrası dönem,
 • KOAH,
 • Astma bronşiyal,
 • Parkinson hastalığı,
 • Travmatik lezyonlar
 • Ameliyat sonrası hareket bozuklukları,
 • Kas ve iskelet sistemi hastalıkları,

Bu bilgilerin yanı sıra bu kaplıcaların cilt kanserine yol açan melonoma hücrelerini önemli ölçüde yok ettiği de klinik olarak test edildi. Her ne kadar kaplıca suları birden fazla hastalığa şifa dağıtsa da bazı kişilerin kaplıcaya gitmesi uzman doktorlar tarafında çok da tavsiye edilen bir durum değildir. Özellikle de kalp – tansiyon hastaları, akıntılı ve açık yarası olanlar, tümör ya da kanser hastaları, aşırı derecede varisi olanlar, böbrek hastaları, gebeler ve hatta astım ve sara krizi geçirenler için kaplıca tedavileri önerilmez. Tabi kendi tedaviniz için size en uygun olan yöntemi yine hastalığınızın takibini yapan doktor karar vermelidir. Aksi takdirde istenmeyen hastalıklar baş gösterebilir.

Sulusaray kaplıcalarında erkek ve kadın ayrı termal havuzlar, muhteşem yöresel lezzetler, sosyal tesisleri, mentollü saunaları, tuz banyoları, Türk Hamamları ve konfor alanlarının genişliği herkes tarafından çok sevilmektedir. Belirtilen tüm bu özellikler sayesinde de Sulusaray Kaplıcaları yılın her döneminde binlerce misafirine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu kaplıcayı ister günübirlik isterseniz de uzun süreli sağlık turizmi için tercih edebilirsiniz. Anadolu’nun en güzel şehirlerinden birisi olan Tokat’ sadece 84 km uzaklıkta olan bu kaplıcalara şehir merkezinden kalkan minibüs ve otobüsler sayesinde gidebilirsiniz. Şahsi aracınız ile bu kaplıcalara giderek tüm ilin tarihi ve doğa güzelliklerini de gezebilir tatil anılarınıza unutulmayacak görseller ekleyebilirsiniz.

Sulusaray Kaplıcaları
Sulusaray Kaplıcaları

Şifayı, Tarihi ve Doğayı Aynı Yerde Arayanların Adresi: Tokat

Tokat Sulusaray kaplıca oteline şahsi arabanız ile giderek Tokat ilinde var olan tüm güzellikleri görebilir ve sağlık turizminin alanını kendi istekleriniz doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. Çok uzun yıllardan farklı kültürlere ev sahipliği yapan Tokat ilinde gezilecek yerler ise şunlardır;

 1. Sulusaray ( Sebastapolis ) Antik Kenti,
 2. Tokat Ulu Camii,
 3. Tokat Ali Paşa Camii,
 4. Ali Paşa Hamamı,
 5. Komana Antik Kenti,
 6. Latifoğlu Atatürk Müzesi,
 7. Tokat Tarihi Taşhan,
 8. Yağıbasan Medresesi,
 9. Gök Medrese,
 10. Maşat Höyük Köyü,
 11. Erbaa – Horoztepe Antik Kalıntılar
 12. Çamlıbel – Aktepe ( Bolus ) Höyüğü,
 13. Erbaa – Silahtar Ömer Paşa Camii,
 14. Sık dişini helası,
 15. Tokat Mevlevihanesi,
 16. Tokat Müzesi,
 17. Niksar Ulu Camii,
 18. Tokat Kalesi,
 19. Zile kalesi,
 20. Niksar kalesi,
 21. Tarihi Yeşilırmak Köprüsü,
 22. Tokat Yazmacılar Hanı,
 23. Tarihi Sulusokak Evleri,
 24. Tokat Saat Kulesi,
 25. Tokat – Kaz Gölü
 26. Pazar – Ballıca Mağarası,
 27. Almus – Baraj Gölü,
 28. Mahperi Hatun Kervansarayı,
 29. Deveciler Hanı,
 30. Boğazkesen Kalesi,
 31. Emeri Kalesi,
 32. Niksar – Ayvaz Kent Ormanı

Sulusaray kaplıcalarına giderek yukarıdaki doğal ve tarihi güzellikler sayesinde tatilinizi çok keyifli bir hale getirebilirsiniz. Bu kaplıcalar 1960’lı yıllarda faaliyete geçse de son 10 yıldan beri sağlık turizminde adından övgüyle söz ettirmeyi başardı. 4 yıldızlı otel konforunda olan Sulusaray kaplıca oteli içerisinde çocuklarınız özel aktivite alanlarında eğlenirken sizler de doğa yürüyüşleri yaparak bol oksijen ve temiz havayla vücuduna hak ettiği sağlığı tekrardan verebilirsiniz.

Aynı zamanda bu kaplıca otelinde geniş aileler için apart odalar da bulunmaktadır. Bu sayede bu otele geniş arkadaş gruplarınızla ya da ailenizle gönül rahatlığı ile gelebilir, belirlenen tüm hastalıklarınıza doğal yollarla şifa bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.