Armutlu Kaplıcaları

0

Türkiye’de kaplıca denildiği zaman akla ilk gelen Armutlu kaplıcaları oluyor. Yalova’nın Armutlu ilçesi Bozburun mevkiinde yer alan kaplıcalar ormanlarla kaplı olup deniz manzaralıdır. 360,000 metrekarelik geniş bir alana kurulan bu kaplıcalar Türkiye’nin en büyük kaplıcası olma özelliğini de taşımaktadır. Tüm kaplıca projesi deniz manzaralı olarak inşa edilmiş olup 17 blok ve 2.136 daire olarak oluşturulmuştur. Aynı zamanda bu kaplıca projesi 37.542 adet devre mülk kapasiteli olarak belirtilmiştir.

Armutlu Kaplıcaları

Bu kaplıcalar, 2004 yılının 2. Yarısında Türkiye’ye hizmet vermeye başladı. Kısa süre içerisinde de tüm dünyaya yayılan ünü ile Armutlu kaplıcaları en çok gidilen ve sevilen kaplıcalardan birisi oldu. Bu kaplıcaların içinde olan konferans ve toplantı odaları da değerli misafirlerinizin kendini çok daha özel hissetmesi için oluşturulmuştur.

Armutlu Kaplıcasında Uygulanan Sağlık Hizmetleri

Armutlu kaplıcalarında birden fazla sağlık hizmeti ve eğlence noktası oluşturulmuştur. Tüm bu faaliyetler ise, otelde kalan misafirlerin kendilerini çok daha rahat ve huzurlu hissetmesi için uygulanmaktadır. Armutlu kaplıcaları sağlık hizmetleri denildiği zaman, en çok beğenilen sağlık uygulamaları şu şekilde açıklanmıştır; sauna ve Türk hamamı, tuz terapisi, Çamur terapisi, Küf merkezi, masaj çeşitleri, Fin Hamamı, Kaplıca aile havuzu, karma plaj, bayanlara ve erkeklere özel olarak ayrılan plajlar, her dairede olan kaplıca havuzları ve balık terapisidir.

Armutlu Kaplıcaları
Armutlu Kaplıcaları

Eğer bu kaplıcalardan devre mülk satın almak istiyorsanız, hukuki anlamda tüm haklarınızı da öğrenmeniz gerekmektedir. Armutlu kaplıcalarında devre mülk satışlarında olan dairelerin tümü deniz ve orman manzaralıdır. Tüm odalarda DIGITURK ve uydu yanını bulunmasının yanı sıra tüm odalarda 24 saat şifalı kaplıca suyu da bulunur. Aynı zamanda devre mülkünüzü eğer isterseniz başka bir vekile de kullandırabilir ya da kiraya verebilirsiniz. Ama tüm bu işlemlerin kesinlikle noter onayı ile yapılması gerekiyor. Belirlenen bu uygulama ise tamamen sizin hukuki haklarını koruma amacı ile düzenlenmektedir. Merak ettiğiniz diğer tüm devre mülk işlemlerini Armutlu kaplıca otellerini arayarak öğrenebilir ve hayalinizdeki termal devre mülke sizler de sahip olabilirsiniz.

Armutlu Kaplıcaları Hangi Hastalıklara Şifa Olur?

Türkiye’de en çok beğenilen ve en çok ziyaretçi kabul eden termal tesisine gidecek olan kişiler Armutlu kaplıcası hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna verilen cevapları çok fazla araştırıyor. Merak edilen bu soruya verilen cevaplar listesi ise oldukça uzundur. İşte Armutlu kaplıcalarının şifa dağıttığı hastalıkların genel bir listesi;

 • Kronik bel fıtığı hastalığında sıklıkla tercih edilen bu şifalı sular fıtığın olduğu bölgeye iyileştirici etki sağlıyor,
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan bu sular, idrar yolu enfeksiyonları ile savaşıyor,
 • Eklem bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırıyor,
 • Karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçiyor ve hormonları düzenliyor,
 • Burkulmaya bağlı olarak oluşan şişlikleri tedavi ediyor,
 • Kadınların regl günlerinde yaşadığı ağrı ve sancıları sonlandırıyor,
 • Kadın hastalıkları ve bu hastalığa bağlı olarak değişen hormon dengelerini düzenliyor,
 • Kadınların yumurtalıklarında oluşan kist ya da miyom tedavisinde olumlu sonuçlar veriyor,
 • Bazı kısırlık türlerinin oluşumunu engelliyor,
 • Üst solunum yolundaki hastalıkları tedavi ediyor,
 • Kemik erimesi tedavisi için alternatif yollar sunuyor,
 • Pek çok cilt hastalığını tedavi ediyor,
 • İlerleyen sedef ya da egzama hastalığını durdurarak çeşitli alerjilerin ve kimyasal maddelerin ciltte oluşturduğu tahribatı iyileştiriyor,
 • Strese bağlı olarak ortaya çıkan bazı psikolojik sorunların tedavisi için tercih ediliyor,
 • Çoğu saç sorununu ortadan kaldırıyor. ( saçta kepeklenme, kaşıntı, saç kırılması vs. )
 • Kasık ve ayak mantarına, sulu ve akıntılı iltihapların oluşumunu engelliyor,
 • Zihinsel yorgunluğun vücut üzerinden atılmasını sağlıyor,
 • Kırık ya da çıkık sonrası oluşan ağrıları ciddi derecede hafifletiyor,
 • Buradan çıkan içme suyu bağırsaklarda bulunan; tenya, kurt ve bakteri gibi zararlı oluşumları öldürüyor ve bağırsak florasını temizliyor.
 • Kaplıca suyunun bikarbonat içeren yapısı da mide rahatsızlıklarının tedavisi için tercih ediliyor,
 • Felç ya da benzeri nörolojik hastalıkların tedavi sürecine katkı sağlıyor,
 • Travmaya bağlı kırıkların ya da zedelenmelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor.

4 mevsim boyunca şifayı, tatili ve eğlenceyi aynı yerde bulabileceğiniz Armutlu kaplıcaları 7’den 70’ e herkesin severek zaman geçireceği muhteşem tatil beldelerinden birisidir. Kaplıcaların etrafında bulunan ormanlar sayesinde de özlediğiniz oksijeni tekrardan ciğerlerinize dolduracak ve doğa yürüyüşleri ile tüm yorgunluğunuzu atabileceksiniz. Doğanın içerisinde bisiklet turları yapabilir, piknik alanlarında temiz havanın tadını çıkartabilir ve eğlence merkezlerinde gününüze renk katabilirsiniz. Armutlu kaplıcalarına gitmeden önce ön rezervasyon işlemi yaptırmanız gerekiyor. Özellikle de yaz ve ilkbahar aylarında oldukça yoğun misafir kapasitesi ile çalışan bu kaplıcalarda önceden yerinizi ayırtarak istediğiniz oda konforuna sahip olabilirsiniz.

armutlu termal otelleri
armutlu termal otelleri

Lakin kaplıcalar her ne kadar doğal şifayı sizlere sunsa da bu tedavi türünü almadan önce doktorunuzdan izin almanız ve genel sağlık durumunuzun kaplıcalara uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekmektedir. Kaplıcalar oldukça sıcak ve içerik olan yoğun sulardır. Bu yüzden nadiren de olsa vücudumuz bu sularla tepkimeye girebilir ve istenmeyen birçok sağlık sorunu gün yüzüne çıkabilir. Bu nedenle özellikle de; kalp hastalarının, hamilelerin, yeni doğum yapan kadınların, yoğun ve kanamalı hastalığı olanların, böbrek rahatsızlığına sahip olanların, kanser ve tümör hastalarının ve sara ya da epilepsi geçmişi olanların kaplıca tedavisi kesinlikle doktor izni ile gerçekleşmelidir.

Kaplıcaya kimler giremez sorusuna verilen bir diğer cevaplar ise; organ yetmezliği olanlar, kalp krizi geçirenler, ileri derecede astım hastası olanlar, yüksek tansiyon hastaları ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.