Amasya Kaplıcaları

0

Amasya Kaplıcaları. Karadeniz ikliminde yer alan küçük ama tarihi şehirlerden birisi olan Amasya’nın şifalı suları sayesinde sağlığınıza tekrardan kavuşabilirsiniz. Roma imparatorluğu zamanlarında bile hastalıklara şifa aranan bu kaplıcalar tarihimizde de büyük önem taşımaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’da yer alan Terziköy kaplıcalarına girdiği de Cumhuriyetin ilk kitabelerinde yer alan bilgilerden birisidir.

Amasya Kaplıcaları

Amasya kaplıcaları hem coğrafi konum hem de kültürel açıdan ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil anısı hazırlıyor. Burada bulunan kaplıca sularında belirlenen sodyum, bikarbonat ve kalsiyum değeri oldukça fazladır. Bu bilgilerin yanı sıra PH değeri oldukça yüksek olan bu termal sularda radyoaktif de oldukça fazladır. Eğer sizler de Amasya kaplıcasına giderek şifa bulmak istiyorsanız bu yazı dizimizde kaplıcalar hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Amasya’da Olan Kaplıcalar

Amasya ili, jeotermal su açısından oldukça zengindir. Şehrin ilçe ve köy sınırlarında olan bu termaller sayesinde her yıl binlerce insan türlü hastalıklarına şifa bulmakta ve geri kalan günlük hayatına çok daha zinde ve sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Amasya kaplıcalarının özellikleri denildiği zaman akla ilk gelen erkeklerin cinsel hormonlarını düzenlemesidir. Bunun yanı sıra bu kaplıcalar, erkek ya da kadın fark etmeksizin tüm hormonları düzenlemekte ve vücuttaki enzimlerin işleyişine etki etmektedir.

Amasya Kaplıcaları
Amasya Kaplıcaları

Amasya’da en çok tercih edilen termal sulardan birisi de Terziköy Kaplıcası olarak biliniyor. Bu kaplıca yılın her vaktinde oldukça yoğundur. Suyun akış sıcaklığı 45 derecenin üzerindedir fakat doğal soğutma yöntemleri kullanılarak bu suyun sıcaklığı 37 dereceye kadar düşer. Terziköy kaplıcasında bulunan hastaların şifa aradığı hastalıklar ise şunlardır;

 • Kolestrol ve yağ dengesizliği,
 • Mide asidi,
 • Mide yanması,
 • Mide ekşimesi,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kısmi felçler,
 • Mide ve bağırsak problemleri,
 • Eklem kireçlenmeleri,
 • Kas ve iskelet sistemi ağrıları,
 • Sedef – egzama ve akne gibi cilt problemleri,
 • Vücut sisteminde yer alan kronik ağrılar,
 • Bel fıtığı,
 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • Eklem kireçlenmeleri,
 • Kırık – çıkık sekelleri,
 • Beslenme bozuklukları,
 • Diyabet rahatsızlıkları,
 • Pankreas hastalıkları,
 • Kan şekeri seviyesinde bulunan dengesizlikler,
 • Çeşitli romatizma hastalıkları,
 • Kas ve eklem rahatsızlıkları,
 • Ameliyat sonrası vücutta oluşan problemler,
 • İdrar enfeksiyonları,
 • Böbrek hastalıkları

36 oda ve76 yatak ile sizlere hizmet veren bu kaplıcada 26 adet özel banyo da bulunuyor. İki adet genel havuzu ve başka sosyal imkânlara da sahip olan Terziköy kaplıcalarının alanı tamamen ağaçlarla kaplanmıştır. Bu sayede de istediğiniz zaman doğa yürüyüşü yapabilir ve kandaki oksijen seviyesini arttırabilirsiniz. Böylelikle de sahip olduğunuz hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmış olursunuz.

Amasya ilinde yer alan bir diğer kaplıca da ArkıtBey Kaplıcası olarak adlandırılır. Gümüşhacıköy’den 21 km uzaklıkta yer alan bu kaplıca denizden 640 metre yüksekliktedir. Hamamözü Kaplıcası olarak da bilinen bu kaplıca Osmanlılar, Selçuklular ve hatta Romalılar tarafından da kullanılmıştır. Adını da Osmanlı Devleti zamanında bu kaplıcayı işleten Arkıt Bey’den almıştır. Bu kaplıcada 3 ana kaynak bulunmakla birlikte kaplıcanın ortalama sıcaklığı 38 ile 40 derece arasında değişir ve suyun PH değeri de 7,4 olarak ölçülmüştür.

amasya termal suları
amasya termal suları

Amasya’da Lüks Termal Oteller

Bu kaplıcanın da; romatizma hastalıklarına, baş ve boyun bölgesinde yer alan kronik ağrılara, mide ve bağırsak hastalıklarına ve hatta spastik ağrılara çok iyi geldiği bilinmektedir. Turistik açıdan da gelenlere muhteşem bir görsel şölen yaşatan bu kaplıcada aynı zamanda mesirelik alan ve her türlü ihtiyacın karşılanması için sosyal tesis de bulunuyor.

Karadeniz bölgesindeki sağlık turizmine önemli katkılar sunan bu kaplıcalarda kişisel zevk ve lükslerinden vazgeçmek istemeyen kişiler için de muhteşem bir şekilde dizayn edilen termal oteller bulunmaktadır. Bu lüks konaklama yerlerinden en çok tercih edileni ise Fimar Life Thermal Resort Hotel olarak bilinir. Bu otele giderek hem sağlığınıza tekrardan kavuşabilir hem de tatilinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilen bu otelde Amasya manzarası eşliğinde lezzetli yöresel yemekleri tadabilir ve kaplıca suyuna girmek istemediğiniz zamanlar da günlük spor aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şehir merkezine ve otogara sadece 35 km uzaklıkta olan Fimar Life Thermal Resort Hotel 5 yıldızlıdır. Bu tesisin içinde SPA ve masaj hizmetlerinin yanı sıra açık ve kapalı yüzme havuzları da mevcuttur. Fimar Life Thermal Resort Hotel içerisinde yer alan termal sularla vücudunuza sağlık katacak ve kadın – erkek ayrı havuzlarda dilediğinizce yüzme imkânına sahip olacaksınız.

Gözlek Termal Otel de Amasya’nın doğal sularında şifa arayan misafirlerini yılın her anı kabul eden Turizm İşletme Belgesine sahip olan otellerden birisidir. Bu otelin her odasında 7 gün 24 saat termal su imkânı bulunuyor. Şehir merkezine sadece 20 km uzaklıkta olan bu termal otel, 45 odalı ve 102 yataklı olacak şekilde dizayn edildi. Otelin termal su sıcaklığı 38 derece olup neredeyse her odada jakuzi de bulunuyor. Bu otelde olan termal su, kadın hastalıkları, sedef hastalığı, eklem romatizması, genel stres bozukluğu ve ameliyat sonrası tedavilerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Amasya ilinde yer alan bu kaplıcalara giderek, şehrin tarihi dokusuna da yakından tanıklık edebilir ve kendinizi başka bir zamana ait hissedebilirsiniz. Dağların arasında bulunan Amasya’yı ortadan ikiye bölen Yeşilırmak geçmişle günümüz yaşantısını adeta ikiye ayırıyor. Doğal mesire alanları, ormanları, termal suları ve tarihi ile size unutulmayacak bir tatil sunacak olan bu şehre yolunuz düşerse muhakkak termal kaplıcalara uğrayın ve vücudunuza hak ettiği sağlığı geri kazandırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.