Sandıklı Kaplıcaları

0

Afyon’un ilçelerinden biri olan Sandıklı kaplıcaları ile ünlüdür. Pek çok hastalığa iyi gelen kaplıcalar çok eski tarihlerden bu yana insanlara şifa sunmaya devam ederler. Türkiye’nin de pek çok bölgesinde şifalı su olarak kabul edilen kaplıcalar bulunur. Afyon’da kaplıcaları ile ünlü olan şehirler arasında yer alır. Ünü dünyaya yayılan Sandıklı kaplıcaları sadece hastalıkların tedavisinde etkili değildir. Aynı zamanda stresten arınma, dinlenme ve yenilenmek için de son derece yararlıdır. Sunduğu faydalar ile Sandıklı kaplıcaları yılın her günü çok sayıda misafir ağırlar.

Sandıklı Kaplıcaları

Şifa bularak ve dinlenerek unutulmaz tatiller Afyon’un bu şirin ilçesinde yapılabilir. Sandıklı’da bulunan kaplıcalar gibi aynı zamanda doğal güzellikleri de görülmeye değerdir. Anadolu’nun binlerce yıllık tarihi içinde Afyon önemli bir yere sahiptir. Bu kentte kaplıca tatili yapıldığı takdirde kültür gezileri yapılarak tarihi mekanlarında görülmesi mümkün olur. Aile ile birlikte unutulmaz tatiller yapılarak dinlenmek ve yenilenmek mümkün olur.

Sandıklı Kaplıcalarının Tedavi Ettiği Hastalıklar

Sandıklı kaplıcalarında çıkan suyun sıcaklığı 60 derecedir. Bölgenin toprağı da son derece zengin minerallere sahiptir. Yeraltından çıkan kaplıca suyu ile birleşen toprak çamur olarak da kullanılır. Çamur banyosu ile özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olur. Ciltte sağladığı yenilenme ile rahatsızlığı olmayan kişiler de daha genç ve dinç hissederler. Bölgenin şifalı sularından yararlanırken doktorun verdiği tedavi programının tam olarak uygulanması gerekir. Kaplıcaların sunduğu şifadan yararlanmak için belli bir süre boyunca konaklamak gerekir. Bu ihtiyacın karşılanmasını bölgedeki termal oteller, pansiyonlar ve villalar karşılar. Sandıklı kaplıcalarının tedavi ettiği hastalıklar yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir. Bölgede bulunan termal tesislerde konaklayarak şifa bulunacak hastalıklar arasında şunlar yer alır.

 • Romatizmal hastalıklar
 • Kırık çıkık tedavisinde
 • Kadın hastalıklarında
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında
 • Çocuk felci tedavisinde
 • Ben, sivilce, akne gibi cilt hastalıkları
 • Nevralji
 • Nevrit
 • Polinevrit
 • Bağırsak hastalıkları
 • Böbrek taşı
 • Kireçlenme
 • Siyatik
 • Selülit
 • Kireçlenme
 • Ruhi yorgunlukların tedavisinde

Sandıklı Kaplıcaları Tesisleri

Sandıklı’da bulunan kaplıcaların bedenen ve ruhen yaşanan pek çok rahatsızlığa iyi geliyor olması ile bölgeye gösterilen ilgi artmaya devam etmektedir. Yurt içinden olduğu gibi yurt dışından da çok sayıda insan yılın her günü ziyaret etmektedirler. Bölgeye gösterilen ilginin artması ile de tesis sayısı da artar. Sandıklı kaplıca tesisleri beş yıldızlı oteller olarak misafirlerine üstün kalitede hizmet verirler. Aynı zamanda tatilinde kendini daha özgür hissetmek isteyen kişiler için kiralık villa seçenekleri de bulunur. Bu şekilde kalabalık aileler için ekonomik tatil yapma imkanı bulunur. Aynı zamanda Afyon Sandıklı Kaplıcalarının şifa verici suyundan villa da bulunan özel havız ile yararlanılabilir.

Beş yıldızlı termal otellerde lüksün ve konforun bütün detayları yer alır. Termal otellerde aynı zamanda Türk hamamı, spa, masaj, çamur banyosu gibi hizmetlerde yer alır. Doktor tarafından belirlenen tedavi programının eksiksiz uygulanması açısından otellerinde genel kullanıma açık havuzları gibi odalarında da özel havuzları yer alır. Sandıklı kaplıcaları çok sayıda hastalığa iyi gelirken dört mevsimin de ayrı güzel olması ile misafirlerine keyifli zamanlar yaşatırlar. Termal otellerde konaklayan kişiler için tesislerde çeşitli aktiviteler hazırlanır. Güler yüzlü ve yakından ilgili olan deneyimli personeli ile bölgeye gösterilen ilginin artmasını sağlarlar.

Sandıklı Kaplıcaları Faydaları

Sandıklı kaplıcaları faydaları oldukça fazladır. Fiziksel pek çok hastalığın tedavisini sağlamanın yanında ruhen duyulan yorgunluğu da iyileştirir. Büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği manevi yorgunluk, stres bölgedeki kaplıcalarda geçirilen zamanla ortadan kalkar. Aile ile birlikte çıkılan tatillerde Sandıklı kaplıcalarının tercih edilmesi ile birlikte sakin, huzurlu ve keyifli zamanlarda dinlenmek ve yenilenmek mümkün olur. Kaplıcaların verdiği şifadan tam olarak yararlanmak için doktorunuz tarafından tedavi programının hazırlanması gerekir. Bunun yanında bölgede bulunan tesislerde de doktorlar bulunur. Bu şekilde önce doktora muayene olarak havuza ve çamur banyosuna ne kadar süre için girilmesi gerektiği tespit edilebilir.

Sandıklı kaplıcalarının sunduğu şifa ile hastalıklar tedavi olur. Bulduğu şifa, aynı zamanda ruhen dinlenen ve yenilendiğini hisseden kişiler her yıl bölgeye gelmeyi tercih ederler. Kaplıca suları genel olarak içilmez ama böbrek taşı, mide, bağırsak hastalıklarını yaşayan kişiler doktorlarının tavsiyesi ile suyu belli miktarlarda içebilirler. Bölgedeki kaplıcaların suyunda olduğu gibi toprağında bulunan mineraller ile oluşan çamur cilde son derece yararlıdır. Bölgede bulunan tesislerde de çamur banyosu yapılması mümkün olur. Cilt hastalıkları iyileşirken, normal ciltler de yenilenir, parlar, genç ve sıkı görünüme kavuşur.

Sandıklı Kaplıcalarına Ne Zaman Gidilir?

Ege Bölgesinde ve İç Anadolu’nun batısında yer alan Afyon’da dört mevsim ayrı güzel yaşanır. Yer altından çıkan şifalı suyu ile bölge yılın her günü ziyaretçilerini ağırlar. Sandıklı kaplıcalarına ne zaman gidilir araştırdığınızda yılın her günü bunun mümkün olduğunu görebilirsiniz. Sandıklı’da bulunan tesisler ve kiralık villalarda sürekli bir yoğunluk olur. Bundan dolayı Sandıklı’da tatil yapmak isteyen kişilerin önceden rezervasyon yaptırmaları yararlıdır. Kış mevsiminde kar tatili yapabilir yaz mevsiminde ise kültür gezileri ile bölgenin tarihi mekanlarını görebilirsiniz. Aynı zamanda balon turuna katılmak ve doğa sporlarını da yapmak mümkün olur.

Kaplıca tatillerine genel olarak aile ile gidilmesi tercih edilir. Özellikle çocuklu aileler konaklayacakları tesisi seçerken çocuklar için nasıl aktiviteler olduğunu araştırmalıdırlar. Çocuklu aileler bölgedeki otellerin yanında villa kiralama seçeneklerini de tercih edebilirler. Villa kiralandığı takdirde çocukların sürekli olarak kontrol edilmesine gerek kalmaz. Kaplıcaların sunduğu şifadan yararlanmak ya da dinlenmek için yılın her günü bölgedeki tesislerin hizmet verdiği görülür. Bu sayede siz de kendi programınıza uygun olan tarihler arasında Sandıklı kaplıcalarında tatil yapabilirsiniz. Bölgeye gösterilen ilgiden dolayı önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Son dakika yapılan planlarda yer bulma sorunu yaşanabilir.

Sandıklı Kaplıcaları Tesisleri Fiyatları

Sandıklı kaplıcaları bölgesinde çok sayıda tesis yer alır. Beş yıldızlı otellerin yanında pansiyonlar, kiralık villa ve apart seçeneklerinin de olduğu görülür. Sandıklı kaplıcaları tesisleri fiyatları da farklılık gösterir. Konaklanacak olan tesisin yıldız sayısı verdiği hizmetin kalitesi fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Erken rezervasyon yapılması ile yapılan indirimlerden yararlanma imkanı bulunur. Her tesisin farklı fiyat politikası bulunur. Siz de bölgeye gitmeden önce fiyat araştırması yaparak bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Otellerin yanında daha uygun fiyatlarla bölgedeki butik oteller, pansiyonlar içinde fiyat araştırması yapabilirsiniz. Bunun yanında otellerin kendilerine ait kapalı havuzları ve çok daha geniş imkanları bulunur. Özellikle doktoru tarafından belli bir tedavi programı hazırlanan kişiler tedavilerini rahatça uygulayabilecekleri tesisleri tercih etmelidirler.

Sandıklı havuzlu villa kiralama seçeneği de bölgeyi ziyaret edecek kişiler için iyi bir seçenektir. Geniş aileler için villa kiralama ile konaklama maliyetinin daha ekonomik olması sağlanabilir. Villa kiralama ile birlikte hijyen konusunda akıllarda soru işaretlerinin oluşmasının önüne geçilebilir. Aynı zamanda otellerin kendilerine ait kurallarına uyma zorunluluğu olmaz. Otellerde kişi başına ücret ödenirken villa ya da apart kiralandığı takdirde günlük ödeme yapılır. Bu sayede villa ya da apartta kalabalık aileler daha uygun fiyatlarla kalabilirler. Aynı zamanda tatillerinde istedikleri özgürlüğü ve mahremiyeti sağlayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.