Memeç Kayalıkları Afyon Termal Gezi Alanları

0
İçerik gizle
1 Memeç Kayalıkları Afyon Termal Gezi Alanları

Memeç Kayalıkları Afyon Termal Gezi Alanları

İhsaniye ilçesinin Döğer Kasabası’nda, Emre gölü tarafındandır. Memeç Kayalıkları’nda, Bizans zamanına ait kaya yerleşimleri ve şapel yer almaktadır. Yakın çevresinde bulunan Frig kaya anıtları bu yere ayrı bir nitelik kazandırır. Kayalığın üzerinde ise Firigler zamanına ait mağaralar bulunmaktadır. Afyon termal Frig vadisinin göynüş vadi kısmında yer alan memeç kayalıkları döğer kasabası ve emre gölü ortasında yer almaktadır.

Afyon termal Tüf kayalıklar üstüne yapılmış küçük bir kilise(şapel) bulunmaktadır. Kilisenin dış tarafı kırıldığı için açık olarak görülmektedir. Üstelik kayalıklar üzerinde friglerin yaşamlarını sürdürmek için kullandıkları odalar bulunmaktadır. Arog Filmi tam olarak orda çekilmiştir. Frig vadisinde kamp yapmak isteyenler için kayalıkların çok yakınında çeşme yer almaktadır. Afyon termal Aynı zamanda kayalıkların bir kısmında Frigler zamanına ait mağaralar yer almaktadır.

Afyon termal Döğer’in yaklaşık olarak 4 kilometre güneydoğusunda Emre Gölü yolu üzerinde kocaman bir kayalık olup, güney yüzeyi sarp, öbür yüzleri ise biraz toprak düzeyindedir. Sarp güney yüzeyinde, Bizans zamanında kilise, mezar odaları ve barınaklar açılmıştır. Bunların en ehemmiyetlisi orta kesimindeki kilise boşluğu olmasıdır. Ön boşlukta kayaya oyulmuş kemerli üçlü apsis nişler vardır. Burası tahmini olarak şapel diyebiliriz. Kayalığın üst ve ön kesimleri kırılmış ve parçalara ayrılmıştır.

Afyon termal otel Kilisenin iç bölümü de oldukça parçalanmışsa da apsis üç kemerli girişle ayrıldığı kalan üst parçalardan bilinmektedir. Kayalığın üst yüzeyi ise M.Ö. I. bine ait kaya, koltuk, sunak ve su havuzcukları ile içi doludur. Kayalığın sol kısmında küçük bir tepecik içi oyulmuş ve barınak olarak kullanılmıştır.Bizans zamanına ait oldukları sanılmaktadır.

Memeç Kaya Kilisesi, Afyonkarahisar’ın en eski yapılarından biridir. Afyon termal oteller in İhsaniye ilçesinde yer alır. Döğer Kasabası’nın 4 kilometrelik mesafesinde yer alan , kilise, Emre Gölü’nün yolu üzerinde olup, ulaşımı kolaydır. Kilise tüf bir sarp kayalığın arasına aşındırmış olarak , 8. ve 10. yüzyıllar arasında belirlenmektedir. Ön kısmının duvarları tam anlamıyla yıkılmış durumdadır. Afyon termal e geldiğinizde gününüzün bir kısmını bu iki kiliseyi keşif için ayırabilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.