Afyon Termal Bölgesi Emre Gölü Sosyal Tesisleri

0
İçerik gizle
1 Afyon Termal Bölgesi Emre Gölü Sosyal Tesisleri

Afyon Termal Bölgesi Emre Gölü Sosyal Tesisleri

 

Emre gölü Frig vadisinin içinde yer alan Afyonkarahisar sınırları içinde doğal yollarla oluşmuş en küçük göldür. Gölün çevresinde frig zamanından kalma oyma kayalıklar ve rüzgar, hava olaylarının etkisiyle şekillenen peri bacalarının ihtişamı dikkatinizi çekecektir. Afyon termal otelinde dinlendikten sonra Emre Gölü yakınında bulunan Emre Tekkesini de gezebilirsiniz . Oradaki Gölün ihtişamlı manzarası sizleri büyüleyecektir.

Emre gölü tatlı su kaynağı avatajından dolayı balık avcılığı yapılabilmektedir. Bahar ayları zamanında Pelikan gibi göçmen kuşların uğrak yerleri haline gelmiştir. Afyon termal şehrindeki Frig vadisi kamp kurmak sessiz ortam isteyenler için harika noktalardan biridir.

Termal oteliyle ünlü olan bu şehirdeki gölün en önemli özelliği 3000 yıllık Frig Vadisinde bulunmasıdır. Bu sebepten ötürü Frig Vadisinin bir çok güzelliğinin görülmesine olanak sağlanmıştır. Yağmurlu zamanlara bağlı olarak alanı genişleyip daralmaktadır. Belli yerlerde derinlik 3 milimetrenin üzerine çıkmaktadır. tatlı suyu olan Emre Gölünde kanolar ile geziler yapılmaktadır. Yaklaşık yüzölçümü 5 km²’dir. Emre gölünün derinliği bazı yerlerde 3 metrenin üzerine çıkmaktadır.

Tarihi Frig Vadisi’nin çekici merkezi Emre Gölü, Afyonkarahisar sınırları içinde yer alan doğal yollarla oluşan en küçük göldür. Tatlı sulara sahiptir.İhsaniye İlçesi, Döğer kasabası ile Bayramaliler köyü arasında ve Frig vadisi içerisinde yer almaktadır. Frig vadisinin gezilmesi gereken yerlerinden biri olan Emre Gölü; Frig vadisi geliştirme projesi kapsamında 2018 yılında faaliyete geçirilen Emre Gölü Sosyal Tesislerinde Kral Midas Gemisi ile göl üzerinde Tekne Turu yaparken gölün etrafında yer alan Frig kaya anıtlarını gözlemleyebilir, o bölgeyi bisiklet turu ve atv turu ile keşfedebilirsiniz. İhtişamlı Göl manzarası eşliğinde yeme ve içme hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.
Aynı zamanda tatlı su balık avcılarının uğrak yeridir. Gölün pek çok kısmının tabanının otluk olması balıklar için uygun yaşama koşulları oluşturduğu için balıkların rahatça yaşayıp, beslenmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı balık avcılarının uğrak yeri haline gelmiştir.

Emre gölüne toplu taşıma ile ya da kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Afyon kaplıca otelleri ne 1 saat lik bir süre ile kolayca gidebilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.