Sıcak Su Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

0

Sıcak Su Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Termal su bir diğer adıyla kaplıcaların birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Öyle ki kaplıcalar tamamlayıcı tıp alanında da kullanılmaktadır. Bu şifalı sular cilt rahatsızlıklarında, romatizmal hastalıklarda etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Hem bedenen hem de ruhen şifa kaynağı olan bu sular vücudun yenilenmesini sağlar.

Sıcak Su Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ülkemizde birçok lokasyonda termal su ve bu suların çevresine kurulmuş tesisler bulunmaktadır. Bedensel, psikolojik yorgunlukların atılması için oldukça sağlıklı bir seçenektir. Termal sular ağrı olan bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırır ve ağrının hafiflemesini sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Termal suyun hangi hastalıklara iyi geldiğinin bilinmesi de ona göre bir tesis seçmenizi sağlayacağından önemli bir etkendir.

Termal sular; kas ve iskelet sistemine, romatizmal hastalıklara, deri sorunlarına, solunum rahatsızlıklarına, nörolojik rahatsızlıklara, kalp ve dolaşım hastalıklarına, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına kadar birçok hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere çoğu hastalık üzerinde etkili olan bu şifalı su sadece hastalıkların tedavisinde değil tatilde rahatlamak için de seçilebilecek güzel ve sağlıklı bir yöntemdir. Kaplıcalar, özgün bir tedavi biçimidir.

Jeolojik ve biyolojik etkenlerin birleşmesi ile oluşan doğal mineralli sular uzun zamanlardan beri kullanılmakta olan bir tamamlayıcı tedavidir. Bu sıcak sular ağrı olan bölgelerin ağrılarının hafiflemesine olanak tanımaktadır. Termal su tedavisini uygulayan birçok insan fayda gördüğünü dile getirmektedir. Tamamen doğal olması da tedavi yöntemleri arasında tercih edilmesini sağlamaktadır.

Termal suların yararları nelerdir?
Termal suların yararları nelerdir?

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Termal su faydaları oldukça geniş yelpazede incelenmektedir. Kullanım şekline ve minerallerine bağlı olarak insanların şifa kaynağıdır. Daha zinde ve daha enerjik hissetmeniz temelinde birçok yarar sağlamaktadır. İnsanlar artık tatil seçeneklerine sıcak suları da ekleyerek bu konu üzerine ayrıca önem verir oldular. Termal suyun başlıca faydalarına göz atacak olursak:

 • Öncelikle sadece iyileşme maksatlı değil; vücudun rahatlamasını, dinlenmesini sağlamak için de sıcak suların tercih edilmesi kişiye fayda sağlamaktadır.
 • Nörolojik rahatsızlıkların ( migren, stres, strese bağlı rahatsızlıklar) giderilmesinde tamamlayıcı tıp tedavisi olarak karşımıza çıkmakta ve bu rahatsızlıkların semptomlarının hafifletilmesinde tedavi edici olarak kullanılmaktadır.
 • Fıtık, kireçlenme gibi rahatsızlıklar sıkça gündeme gelmekte ve insanlar bu rahatsızlıklardan nasıl kurtulacağını araştırmaktadır. Bu noktada termal sular eklem hareketlerini rahatlatarak ağrıları hafifletir.
 • Ciltte oluşan koyu lekelerin açılması ve cildin pürüzsüz görünmesi için de termal sular tedavi edicidir.
 • Vücutta oluşan tahrişin giderilmesine de olanak tanımaktadır.
 • Böcek ısırıkları, kızarıklarının giderilmesini de sağlamaktadır.
 • Termal su doğal minerallere sahip olduğundan dolayı cildin ve saçların kaybettiği mineralleri geri kazanmasına olanak tanımaktadır.
 • Kasları gevşemesini sağlayarak kas spazmlarının ve kasılmalarının önüne geçmektedir.
 • Eklem hareketlerini iyileştirir ve kişinin daha esnek hareket etmesine olanak tanımaktadır.
 • Şişlik veya ödem gibi sorunların azalmasına sebep olur.
 • Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede hem fazla kilolarınızdan kurtulabilir hem de kalp damar problemlerinin önüne geçebilirsiniz.
 • Kadınların regl döneminde yaşadığı ağrılarında önüne geçtiği bilinmektedir.
termal sular nelere iyi gelir
termal sular nelere iyi gelir

 

Termal Su Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Minerallerin çözünmüş halde bulunduğu sıcak suların insan vücuduna olan etkisi görmezden gelinmeyecek kadar büyük bir etkiye sahiptir. Çözünmüş mineral oranlarına ve miktarına, hijyen açısından önemli olan pH değerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Doğanın insanlara sunduğu bu şifalı sular çeşitli hastalıkların, çeşitli problemlerin giderilmesinde alternatif bir kullanım yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her termal su aynı özelliğe sahip değildir. Bazı termaller soğuk olmaktadır. Ve bunlar genellikle içme suyu ya da soda olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla tüketilen kaynak su, üriner sistemdeki rahatsızlıklara ve hazımsızlığa iyi gelebilmektedir.

Bunun yanında termal sular cildin toksinlerden arınarak cilt bakımı etkisi yaratmaktadır. Özellikle kuru ciltler için şifa kaynağı olmaktadır. Cildin beslenmesine ve nemlenmesine olanak tanımaktadır.

Fizik tedavi alanında da kullanılmakta olan termal su eklem ve kaslar için son derece fayda sağlamaktadır. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları olan bireylerin bu tedavi yöntemini uygulaması ağrılarında azalma ile sonuçlanacaktır.

Spa ve masaj gibi özel uygulamalarda da kullanılmaktadır. Bu sayede sinir ve stresten arınarak rahatlatmaktadır.

Sağlığa faydaları göz önüne alındığında kürler içerisinde de kullanmaktadır. Bu detokslar sayesinde vücut arınarak kişiye rahatlama sağlamaktadır. Görüldüğü üzere termal suların insan sağlığı için pek çok faydası bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.