Kaplıca Suyu Nasıl Girilir?

0

Günümüzde rahatsızlıklarını doğal bir şekilde iyileştirmek isteyen kişiler kaplıca suyu nasıl girilir? sorusuna cevap arar. Birçok hastalık ve rahatsızlık için önemli faydaları olduğu bilinen kaplıca suyu kaynaklarını kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Zira şifa kaynağı olması amacıyla tercih edilen termal suların yanlış kullanımı yan etkilere yol açabilir. Kaplıca suyu kaynaklarına mayo ya da bikini gibi parçalar giydikten sonra girebilirsiniz. Zira termal su minerallerinin vücudunuz üzerinde etki gösterebilmesi için cildiniz ile temas etmesi gerekir.

Kaplıca Suyu Nasıl Girilir?

Termal su kaynağı içerisinde hareket etmek ve yüzmek yerine sabit şekilde bekleyebilir ve dinlenebilirsiniz. Böylece termal su içerisinde yer alan minerallerin en iyi şekilde vücudunuz tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktalar dışında dikkat edilmesi gerekenler uyguladığınız termal küre göre değişiklik gösterebilir. Zira rahatsızlıkların boyutlarına ve çeşitlerine göre farklı termal kür tedavileri tavsiye edilebilir. Buna göre de termal su kaynaklarının sıcaklığı, içerisinde durmanız gereken süre, öncesinde ve sonrasında yapmanız gereken hazırlıklar değişiklik gösterebilir.

Kaplıca Suyu Nedir?

Kaplıca su kaynaklarını kullanmadan önce bu kaynakların ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu öğrenmek faydalı olabilir. Kaplıca suyu ya da diğer adı ile termal su kaynağı yeraltından yükselerek sıcak bir şekilde yeryüzüne ulaşan doğal sulara verilen isimdir. Magma tabakasına yakın olan kaya tabakasında yer alan bu su kütleleri yıllar boyunca yavaşça yeryüzüne yükselir. Bu esnada içerisinden geçtikleri kaya kütleleri içerisinde yer alan mineraller de su tarafından emilir.

Yıllar boyunca süregelen bir yolculukta mineral bakımından son derece zengin olan bu su kütleleri magma tabakasının ısısı sayesinde yükselerek yeryüzüne ulaşır. Bu şekilde oluşan doğal su kaynaklarına kaplıca suyu adı verilir. Termal suyun çıktığı bölgelere kurulan tesislere kaplıca adı verilir. Kaplıca merkezlerinde farklı rahatsızlıklar ve hastalıklar için çeşitli termal kür ve tedavi programları sunulur. Bu denli faydalı ve iyileştirici olan kaplıca sularının kullanımında bazı noktalara dikkat etmek tedavinin olumlu sonuç vermesine zemin hazırlar.

Kaplıca Suya Girerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaplıca suları birçok açıdan faydalı olan doğal kaynaklar olarak öne çıkar. Bununla beraber kaplıca sularının da kullanımı esnasında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde kaplıca tedavisi yan etkilere yol açabilir.

  • Kaplıca tedavisi için belirlenen kür sürelerine dikkat etmek önemlidir. Termal su içerisinde uzun süre durmak sanılanın aksine daha fazla fayda oluşturmaz.
  • Kaplıca suyunun çok sıcak ya da soğuk olmaması minerallerin kolayca çözülmesi ve vücut tarafından emilmesi açısından önemlidir.
  • Kaplıca suyuna içme suyu ya da soğuk su katılmamalıdır. Aksi takdirde termal suyun doğal yapısı bozulabilir.

Kaplıca Suyu Faydaları Nelerdir?

Kaplıca merkezlerinde bulunan termal suların birçok farklı faydası bulunur. Günümüzde birçok rahatsızlık için tercih edilen kaplıca suyu içeriğindeki bol mineral sayesinde vücut üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Standart sulara nazaran son derece iyileştirici ve faydalı bir içeriğe sahip olan termal suyun bazı faydaları şunlardır:

  • Metabolizmanın gelişmesi sağlanır.
  • Kemik, kas ve iskelet yapılarının iyileşmesi, gelişmesi ve kuvvet kazanması sağlanır. Böylece kemik hastalıkları, erimeleri ve kireçlenmeleri önlenmiş olur.
  • Cilt hastalıkları ortadan kaldırılır. Egzama, sivilce ve akne gibi unsurlar termal suların zengin içeriği ve iyileştirici gücü sayesinde kısa sürede gelişme gösterir.
  • Alerjik unsurlara bağlı üst solunum hastalıkları termal su sayesinde iyileştirilebilir.

En İyi Kaplıca Suyu Nerede?

Termal sular Dünyanın dört bir yanında birden fazla bölgede yeryüzüne ulaşır. Bununla beraber kişiler en iyi kaplıca suyu nerede sorusuna cevap arar. Bu soruya net ve kesin bir cevap vermek olanaksızdır. Zira yeryüzüne ulaşan her termal su kendiliğinden oluşur ve mineral açısından zengindir. Bununla beraber bazı termal su kaynaklarının mineral değerinin diğer kaynaklara göre daha fazla olduğu bilinen ve kabul edilen bir durumdur.

Termal sular bir litre içerisinde sundukları mineral oranına göre az mineralli ve çok mineralli gibi farklı gruplara ayrılır. Doktorunuzdan tavsiye aldıktan sonra rahatsızlığınız için uygun olan bir termal su kaynağı merkezi tercih edebilirsiniz. Afyonkarahisar kenti gelişmiş kaplıca merkezleri ile öne çıkar. Bu konuda Avrupa birincisi olan Afyonkarahisar bölgesinde faydalı olan birçok kaplıca otel bulmanız mümkündür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.