Afyon Termal Suyu Neye İyi Gelir?

0

Termal sular saf içerikleri ve doğal zenginlikleri sayesinde yaygın olarak farklı tedavilerde kullanılır. Afyon termal suyu yeraltından doğal içeriklerle çıkıp, oldukça popüler olup ve günümüzde çeşitli hastalıklar üzerinde olumlu etki göstermesi ile bilinir. Varlıklarından bu yana kullanılan termal su kaynaklarının büyük bir bölümü Afyonkarahisar kentinde yer alır.

Türkiye’nin önemli termal su bölgeleri arasında yer alan Afyonkarahisar bölgesinde bulunan birden fazla termal su kaynağı birçok sorun için tercih edilebilir. Bununla beraber Afyon termal suyu neye iyi gelir konusu da sıklıkla merak edilir. Termal suların fayda sağladığı rahatsızlıklardan bazıları şunlardır:

  • Romatizma
  • Egzama
  • Akne, sivilce
  • Solunum rahatsızlıkları
  • Eklem ve kemik kireçlenmeleri
  • Doku incinmeleri
  • Damar hastalıkları

Afyon Termal Su Nedir?

Birçok farklı faydası bulunan termal su en temel anlatımı ile yeraltından doğal olarak çıkan ve mineral açısından zengin olan suya verilen isimdir. ‘Termal’ ibaresi suyun sıcaklığını temsil eder. Termal sular yeraltından sıcak olarak çıkar. Sıcaklıkları ortalama olarak 20-100 derece arasında değişiklik gösteren termal sular yüzyıllar boyunca yer altında çeşitli süreçlerden geçerek zenginlik elde eder. Yeryüzüne ulaşmadan önce metreler boyunca yol kat eden, bu sırada doğa toprak ve kaya yapılarında yer alan minerallerden faydalanan termal su kaynakları bütün dünyada hastalıkların tedavisi için yaygın olarak tercih edilir.

Ülkemizde de oldukça popüler olan ve her türlü sorun için tercih edilen termal suların iyileştirici etkisinden faydalanabilmek için kaplıca merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Termal suların kendiliğinden çıktığı noktaların etrafına yapılan turistik tesislere kaplıca adı verilir. Afyonkarahisar kentinde yer alan kaplıca merkezlerinin birçok yaygın hastalık için iyileştirici etki sağladığı bilinir.

Afyon Termal Su Neye İyi Gelir?

Termal suların hangi hastalık ve rahatsızlıklar için tercih edilebileceği yaygın bir merak konusudur. Zira Afyonkarahisar termal su kaynakları doğal ve zengin içerikleri sayesinde birçok rahatsızlık için önemli ölçüde fayda sağlayabilir. Yüzyıllar boyunca oluşumu devam eden termal sular kaya yapılarının arasından ısındıkça yeryüzüne yükselir ve bu şekilde kullanılabilir. Böylece oluşan termal suların bazı faydaları şunlardır:

  • Metabolizma: Termal su kaynakları metabolizma sistemleri üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. İnsan sağlığı için son derece önemli olan metabolizma sistemi Afyonkarahisar termal su kaplıca merkezleri ile güçlendirilebilir. Termal suların içerisinde yer alan çok sayıda farklı mineral insan vücudu üzerinde olumlu etkilere zemin hazırlar.
  • Hastalıklar: Termal su kaynakları yaygın olarak hastalıklara şifa olmaları nedeniyle tercih edilir. Yoğun mineral yüklü olan termal su kaynakları birçok farklı hastalığın olumlu yönde ilerlemesini sağlayabilir. Bu hastalıklar arasında egzama, romatizma, solunum hastalıkları ve böbrek hastalıkları yer alır.
  • Rahatsızlıklar: Henüz hastalık boyutuna ilerlememiş olan termal su kaynakları çeşitli rahatsızlıklar için de tercih edilebilir. Kemik kireçlenmeleri ve ağrıları için Afyon termal su kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kemik incinmeleri ve tutulmalar için de Afyon kaplıca merkezleri tercih edilebilir.

Afyon Termal Suyu Nasıl Oluşur?

Afyonkarahisar kenti birçok termal su kaplıca merkezi ile bu konuda Avrupa birincisi olması ile öne çıkar. Dünya sıralamasında ise 7. sırada yer alan Afyonkarahisar merkezinde kaplıca merkezlerinde birçok rahatsızlığınızın olumlu yönde ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde popülaritesi hızla artan ve hastalıkların ortaya çıkmadan önlenmesini hedefleyen termal su tedavileriyle beraber termal suların nasıl oluştuğu da yaygın olarak merak edilir.

Termal suların oluşumu için araştırmacıların birden fazla farklı görüşü bulunur. Bu görüşlerin birinde araştırmacılar yağışlarla yeraltına inen ve kaya tabakasına ulaşan suların mineral bakımından zenginleşmesi, sonrasında magma ısısı ile yükselerek yeryüzüne çıkmasıdır. Bir diğer görüş ise halihazırda magma tabakasına yakın bir konumda, kaya tabakası içerisinde yer alan suların ısınıp buharlaşarak yeryüzüne ulaştığıdır. Her iki görüş de temelinde termal suların mineral bakımından zengin olan kaya ve magma tabakasından geldiğini ortaya koyar. Bu şekilde oluşan termal sular normal sulara göre daha fazla mineral ve vitamin içerir.

Afyon Termal Suyu Sağlıklı mı?

Afyonkarahisar termal su kaynakları insan sağlığı açısından son derece iyileştirici etkilere sahiptir. Daha güçlü bir metabolizma sistemi için termal su Afyonkarahisar kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Kemik hastalıkları, kireçlenmeleri, incinmeleri ve ağrıları için de doğal termal su kaynaklarını kullanabilir, doğal bir şekilde rahatsızlıklarınızı giderebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.