Afyon Termal Otel’e Geldiğinizde Yenilmesi Gereken 3 Yemek

0

Afyon’da yenilmesi Gereken 3 Yemek

Afyon termal otelleriyle ünlü olduğu kadar aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de popüler olan bir şehirdir. Bu yüzden Afyon şehrine geldiğinizde tatmanız gereken 3 farklı yemekten bahsetmek ve sizi bu konuda bilgilendirmek istiyoruz.

1-) SAKALA ÇARPAN ÇORBASI

Sakala çarpan çorbası Afyon şehrinde oldukça tercih edilen ve beğenilen bir çorbadır. Bu çorba farklı isimlerle başka bölgelerde yapılmaktadır. Diğer bilinen isimleri arasında; Dul avrat çorbası, bacak çorbası ve kesme çorbası olarak bilinmektedir.

Özellikle grip hastalıklarına iyi geldiği gibi iştah açıcı bir etkisi vardır. Vitamin bakımından zengin olan Sakala çarpan çorbasının geçmişten gelen bir hikayesi vardır. İyi niyetli komşunun, ihtiyar dedeye çorba götürmüştür. İhtiyar dede, çorbayı kaşık yerine tasla içmeyi tercih etmiştir. Tasla içerken eriştelerin sakalına değmesi sonucu adı Sakala çarpan çorbası olmuştur.

2-) ÇULLAMA KÖFTE

Afyon kaplıca otellerinden sonra en beğenilen yemekler arasında Çullama köfte yer alır. Yapımı biraz zaman alan ve zahmetli yemeklerden biridir. Genellikle Afyon’da düğünlerde yapılan ve lezzetine doyulamayan bir yemek çeşididir. Araştırmalarınız sırasında Çullama köfte görsellerini bulamayabilirsiniz. Fakat Afyon şehrinin çoğu restaurantında Çullama köfteyi deneyerek sizde bu eşsiz lezzeti keşfedebilirsiniz.

3-) BÜKME

Bükme, hamur işi çeşitlerinden ve Afyon yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Ağızda dağılan bir börektir. Yapımı zahmetli olsa da, lezzeti unutulmayan tatlardandır. İç harcı insanların kendi tercihine kalmak üzere; patatesli, kıymalı, mercimekli veya sade yapılabilir.

İnsanlar tarafından oldukça beğenilen tatlardan biridir. Özellikle her lokantasında bulunabileceği gibi Afyon otellerinde de bu böreği kolaylıkla bulabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.