Termal Suda Mikrop Olur mu?

0

Termal suda mikrop olur mu? sorusu araştırıldığında ortak bir cevap bulunabilir. Bu suların yer aldığı kaplıcalarda çeşitli mikroorganizmalar bulunabilir Kaplıcalar içerisinde yer alan termal banyoların sularında zaman içinde çeşitli mikroorganizmalar üreyebilir. Ancak bu mikroorganizmaların büyük bir kısmı zararsız olmaktadır.

Termal Suda Mikrop Olur mu?

Kaplıcalar sıklıkla dezenfekte edilmekte ve içerisinde yer alan mikroorganizmaların sayısı azaltılmaya çalışılmaktadır. Ancak ne kadar temiz ve bakımlı olursa olsun her zaman küçük de olsa mikrop barındırma riski taşımaktadır. Bu nedenle termal suların içerisine giren kişilerin hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir.

Termal suların hijyenindeki en önemli unsurlardan bir tanesi turizm tesisleri ve kaplıca işletmeleri tarafından depolanma biçimidir. Termal sular doğal kaynaklarından çıkarıldıkları an çoğunlukla hijyeniktir. Ancak işletmeler tarafından hijyen koşullarına uyulmadığı takdirde içerisinde birtakım mikroplar yer alabilmektedir.

Termal Suda Mikrop Olur mu?
Termal Suda Mikrop Olur mu?

Kaplıca Nedir?

Ilıcalar, çatlaklardan yeryüzüne ulaşan ve ulaşırken yol üstünde eriyen mineralleri de bünyesi içine alan şifalı sulardır. Kaplıca sözcüğü ise ılıcaların üzerine kurulan tesislerin kaplı ılıca şeklinde isimlendirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Kaplıca tesisleri; hamam, havuz, otel, sağlık klinikleri gibi tesislerden oluşmaktadır. Bu tesisler içerisinde yer alan kaplıca suları banyo yapmak ve içmek için çeşitli şekillerden oluşmaktadır.

Termal sularının şifalı etkilerinden banyo yöntemi ile faydalanılmasına Balneoterapi ismi verilmektedir. Kaplıcalar hem sağlık amacıyla hem de turizm amacıyla tercih edilebilmektedir. Fizik tedavi ile birleştirilen kaplıca tedavisi ile pek çok hastalığa çözüm bulunmaktadır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yer alan kaplıcaların Roma ve Yunan dönemlerinden bu yana işletildiği bilinmektedir.

Bu bilgi ışığında kaplıcaların uzun senelerdir tedavi amaçlı olarak kullandığı söylenebilmektedir. Kaplıcalar iltihabi romatizmalardan kireçlenmelere kadar pek çok rahatsızlık için şifa olmaktadır. Kaplıca tedavisi uygulanabilen bazı rahatsızlıklar şunlardır:

 • Yumuşak doku romatizmalarının tedavisi
 • Çalışma şartlarından kaynaklanan kemik ve kas ağrılarının tedavisi
 • Mekanik boyun ve bel problemlerinin tedavisi
 • Spor faaliyetleri esnasında oluşan yaralanmaların tedavisi
 • Nörolojik kaynaklı hasarlanmaların tedavisi
 • Ameliyatlardan kaynaklı komplikasyonlar ve çeşitli ortopedik problemlerin tedavisi

Kaplıca tedavisi ile vücut direnci artırılmaktadır. Bununla birlikte hastaların şikayetçi oldukları bulguların ortadan kaldırılması ve genel durumunun düzeltilmesi için tercih edilmektedir. Kaplıca tedavisi ile hastaların hasarlarının kalıcı olmasının önüne geçilmiş olur. Termal suların suyunun sıcaklığı, atmosfer basıncı, havada bulunan nem oranı ve içerdiği kimyasal maddelerin farklılığı kaplıcaların farklı rahatsızlıklara hitap etmesine neden olmuştur.

kaplıca şifalı temiz suları
kaplıca şifalı temiz suları

Termal Sularda Hijyen İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Termal tatil içerisinde hem dinlenmek hem de şifa bulmak isteyen kişiler içerisine girdiklerin suyun ne kadar temiz ve hijyenik olduğunu merak etmektedir. Termal sularda çeşitli mikropların var olabileceğini unutmamak gerekir. Bu mikroplardan etkilenme riskini azaltmak ve suyu çeşitli virüs ya da bakterileri bırakmamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Termal sularda hijyen için dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi, kaldığınız tesiste bireysel bir termal havuzunuz varsa her seferinde içerisine gireceğiniz suyu yenilemeniz olacaktır.  Bununla beraber geniş ve pek çok kişinin yer aldığı bir havuza girilecek ise öncesi ve sonrasında mutlaka duş alınmalıdır. Bulaşıcı bir hastalığınız var ise iyileşene kadar toplu kullanılan havuzlara girilmemesi gerekmektedir.

Termal suların içerisinde giyeceğiniz giysinin bakteri üretmeyecek cinsten olması da son derece önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz giysinin yapısı suyun vücudunuza temas etmesini engellemeyecek şekilde olmalıdır. Çünkü termal suların şifasından faydalanabilmek için suyun vücuda temas etmesi gerekmektedir.

Kaplıcalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaplıcalara giden kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hem sağlıkları korumak hem de termal sulardan maksimum derece faydalanabilmek için dikkat etmeleri gereken şeyleri şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Termal suların içerisinde kalış süresinin 15-20 dakikayı geçmediğinden emin olunması gerekmektedir.
 • Kaplıca suları içine girerken aç ya da tok olunmamalıdır. Ağır olmayan bir yemek yenildikten 1-1.5 saat sonrasında suya girmekte fayda vardır.
 • Termal suyun içerisinde yüzmek ya da hareketli olmak yerine dik ya da oturur pozisyonda durmak gerekmektedir.
 • Kaplıca sularının kullanımının ardından iyice kurulanmakta fayda vardır. Yeniden hareketli bir sürece girmeden önce ise 20 dakika kadar dinlenilmelidir.
 • 70 yaş üzerindeki kişiler kaplıcaları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalı ve doktorun onayını almalıdır.
 • Tüm kaplıcaların özellikleri aynı değildir. Bu nedenle hangi kaplıcanın hangi hastalıklara iyi geldiğini araştırmakta ve seçimi buna göre yapmakta fayda vardır.
 • Kaplıca sularının yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle yakınında bir hastane olan ya da acil müdahale birimi olan bir kaplıca tesisi seçmekte fayda olacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.