Termal Su Cilde İyi Gelir mi?

0

Termal Su Cilde İyi Gelir mi? İnsanlar rahatsızlıkların tedavisinde, vücudun gevşemesinden tutun cilt bakımına kadar doğal yöntemler araştırarak bunları uygulamak doğanın şifa yeteneğini kullanmak istemektedirler. Termal su insanların bu arayışına bir cevap niteliğinde ortaya çıkmaktadır. Şifa kaynağı olan bu sular 20-30 derece arasında değişkenlik gösterir ve mineral deposudur.

Termal Su Cilde İyi Gelir mi?

Birçok rahatsızlığın iyileştirilmesinde ya da sürecin hızlandırılması için termal su önerilmektedir. Çoğu rahatsızlık için tamamlayıcı tıp olarak uygulanmakta olan bu yöntemin vücudun sağlığına pek çok katkısı bulunmaktadır. Öncelikle termal suların cilde faydaları konusuna bakacak olursak:

  • Termal su vücudun ödemini ve şişkinliğini atmasını sağlamaktadır. Bu dolayısı ile cildin görünümünü düzeltecektir.
  • Cilt için derinlemesine temizlik imkanı sağlamakta tıpkı bir tonik etkisi yaratmaktadır.
  • Cilt rahatsızlıklarını onarmakta, kaşıntı, kızarıklık gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
  • Cildin parlak, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
  • İçerdiği mineraller dolayısı ile antioksidan etkisine sahiptir. Bundan kaynaklı olarak ciltte tahriş olmuş bölgelerin onarımını sağlamaktadır.
  • Güneşten kaynaklı problemleri; güneş lekeleri, kızarıklık gibi problemlerin giderilmesini sağlamaktadır.
  • Ciltteki koyu bölgelerin açılmasını ve eşit ton sağlanmasına katkı sağlamaktadır.
  • Vücudun öncesinde kaybettiği mineralleri tekrar kazanmasına ve canlı görülmesine olanak tanır.
  • Selülitlerin onarılmasına ya da önüne geçmesini sağlamaktadır.
  • Kan dolaşımını hızlandırmasından kaynaklı olarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır. Görüldüğü üzere termal su cilt için de pek çok faydaya sahiptir ve cildi onarmaktadır.
termal suların cilde etkisi
termal suların cilde etkisi

 

Termal Su Tedavisi Kaç Gün Olmalı?

Termal suyun pek çok faydası olduğundan söz ettik. Peki bu termal su seansları ne kadar olmalı ve kaç gün yapılmalı? Kaplıca tedavisinde termal banyo kürü kullanımı yapılıyorsa seans başı 10-20 dakika olması gerekmektedir. Bu süre zarfında insan vücudu ihtiyacı olan mineralleri almaktadır.

Termal su seans sonrasında 48 saat sonra etkisini kaybetmektedir. Bundan kaynaklı gün içerisinde iki sefer on dakikalık banyo kürü uygun görülmektedir. 7-21 gün bu tedaviye devam edebilirsiniz. Minimum yedi gün uygulanması gerekmektedir. Rahatsızlık türüne göre tedavi süreniz değişim göstermektedir. Örneğin iltihaplı romatizmal rahatsızlıklarda 21 gün tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Hareket sistemi rahatsızlıklarında bu süre altı haftaya kadar uzatılmaktadır.

Süreç tamamen rahatsızlığa göre ayarlanmakta ve rahatsızlığın iyileşme sürecine bağlı olmaktadır. Temel amaç kişilerin iyileşmesini sağlamak olduğundan bu süreye uygunluk göstermek rahatsızlığa sahip bireyin iyileşmesi için oldukça önemli bir etkendir.

Kaplıca, hastalıkların iyileşmesi için kullanılan bir yöntemdir ve bu doğal şifanın iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Gerek hastalıkların iyileştirilmesi gerekse rahatlamak için tercih edilen bu yöntem doğal bir iyileşme sürecini barındırmaktadır. Kaplıca, insan sağlığına pek çok faydası bulunan bir yöntemdir ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

Belirtilen sürelerde termal sudan faydalanmak kişinin vücudunun yenilenmesini, rahatsızlığının giderilmesine olanak tanıyacaktır. Kaplıca, daha zinde ve sağlıklı olmanın anahtarı niteliğindedir.

termal suların etkileri
termal suların etkileri

Termal Suya Kafa Sokulur mu?

Termal su birçok noktada faydaya sahiptir. Ancak termal suya kafanızı sokmanız fayda yerine zarara sebep olabilmektedir. Tatlı sular içerisinde ve 28-32 derece arasında üremesi kolay olan amipler ağız ve burun yolu ile vücudunuza girebilir ve rahatsızlık oluşturabilmektedir.

Termal suda başınızı sokmadan 10-20 dakika kadar zaman geçirmeniz gerekmektedir daha sonra otuz dakika kadar dinlenmeniz ve mineralli suyun bedeninize iyice geçmesini sağlamalısınız. Termal suya girdikten sonra yorgun hissetmeniz son derece normal bir etkidir. Termal suyun kan dolaşımı hızlandırması ve metabolizmayı hızlandırması sonucunda bedeninizin yorulması normal bir etkidir.

Dinlenme sürenizin sonunda duş almanız tavsiye edilir çünkü termal sudan çıkar çıkmaz duş alınırsa minerallerden yeterince faydalanmak mümkün olmayabilir ve istediğiniz etkiyi elde edemeyebilirsiniz. Bundan kaynaklı termalden çıktıktan sonra biraz dinlenmeli ve minerallerin vücudunuza işlemesi için zaman vermelisiniz.

Bu sürecin bilinçli bir şekilde ilerletilmesi tedavi olacak kişi için son derece önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bilinçsiz bir kaplıca tedavisi vücuttaki kronik iltihaplanmalar tetiklenebilmekte ve kişinin fayda yerine zarar görmesine neden olabilmektedir.

Kaplıca özellikle kalp-damar, tansiyon, ,iltihaplı romatizma gibi kronik rahatsızlıklar, kanser, hamileler, organ yetmezliği olanlar, kan sulandırıcı kullananlar ve obozite için tehlike arz etmektedir. Bu sürecin bilinçsiz ilerletilmesi kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Dikkatli ve bilinçli bir tedavi sergilendiği takdirde bu tehlikeler ortadan kalkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.