SPA & TERMAL TARİHİ

0

Termal su içerdiği yüksek mineraller vasıtasıyla vücuttaki negatif enerjinin atılmasını sağlamaktadır. Böylece termal su, insanları rahatmakta ve ayrıca içerisinde yer alan mineraller, hastaların şifa bulmasına olanak sağlamaktadır. 

SPA & Termal Kökeni 

SPA & Termal tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Romalılar, sağlık amacıyla, doğal sıcak su kullanımı için “thermae”leri inşa etmişlerdir. Anadolu’dan Avrupa’ya Romalılar hâkim oldukları coğrafyalarda termaller inşa etmiştir. Roma hamamları da termallerden esinlenilerek yapılmıştır. Thermae terimi günümüzde termal olarak kullanılıyor. Latince kökenli bir kelime olan termalin İngilizce’ de ki karşılığı SPA, Türkçe’de ki karşılığı ise kaplıcadır. Afyon termal oteller, Türkiye’nin en nezih termal hamamlarını sizlerin hizmetine sunuyor. 

Bizans ve Osmanlılarda SPA & Termal 

Günümüzde, insanların hastalıklarını tedavi etmek amacıyla uğradıkları kaplıcaların tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Roma döneminde inşa edilmeye başlanan termallerin inşası Bizans döneminde de devam etmiştir. Bizans döneminde de insanlar, hastalıklarına şifa olacağı düşüncesiyle inşa edilen bu termallere girmişlerdir. Roma ve Bizans imparatorları da bizzat bu termallere giriyorlardı. 

Osmanlılar da kaplıca ve hamamlara büyük önem vermişlerdir. Nitekim Osmanlılar doğal sıcak su kullanımını hem sürdürmüşler hem de geliştirmişlerdir. Osmanlı kaplıcaları, Osmanlıların tarihte egemen olduğu Asya, Afrika ve Avrupa’da hala kullanılmaktadır.  

Afyonkarahisar kaplıca açısından zengin bir bölgedir. Afyon kaplıca otelleri, kaliteli hizmet anlayışı, işinde uzman ve güler yüzlü ekibiyle sizlere uygun fiyatlarla, huzurlu, rahatlatıcı ve şifa bulacağınız termal hamam imkânı sağlıyor.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.