Kaplıca Suyunun Faydaları

0

Termal ya da halk dilinde kaplıca olarak bilinen suların faydaları o kadar fazladır ki insanlar yılın belli dönemlerinde bu suların oldukları otelleri ziyaret etmektedir. Mineral ve madensel tuzlar içeren genelde 20 ila 100oC sıcaklığa sahip bu şifalı sular ülkemizde en fazla Afyon termal oteller civarında görülmektedir. 

Termal sular, özellikle cilt rahatsızlıklarından, romatizmal hastalıklar üzerinde çok etkili bir tedavi çeşitti olarak görülmektedir. Bundan dolayı insanlar kaplıca sularının faydaları konusunda araştırmalar yapmaktadır. Termal suların hem ruhsal açıdan rahatlattıkları hem de bedenen vücudu dinlendirdiği aşikârdır. 

Ülkemizin her yerinde bu jeotermal/kaplıca sulardan bulunmaktadır. İnsanlar bu tesislere yılın belli dönemlerinde ziyaretler etmektedir. Termal oteller ile ağrıyan bölgelerindeki kan dolaşımlarını hızlandırmak ve ağrının daha az olmasını sağlamak ve iyileşme sürecini de hızlandıracak bir etkisi vardır. 

Kaplıca Sularının Faydaları Nelerdir? 

Kaplıca suyunun faydaları insanlar tarafından araştıran konular arasındadır. Termal suların faydaları ise şöyledir; 

  • Sedef, egzama, akne gibi cilt problemleri rahatsızlıklarında etkilidir. 
  • Astım, bronşit, alerjik üst solunum rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir. 
  • Felç, ameliyat sonrası hareket bozuklukları, çocuk felci gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır. 
  • Kireçleme, bel fıtığı, romatizma rahatsızlıkların azaltılmasında etkilidir. 
  • Mide rahatsızlıklarında, obezite, karaciğer insülin direnci, gut gibi mide bağırsak problemi yaşayanlarda oldukça etkili olmaktadır. 
  • Kadın doğum hastalıklarında, kısırlık ve iltihap hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır. 
  • Nörolojik hastalıkların tedavisinde de oldukça etkili olduğu görülmektedir. 
  • Böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonlarında ya da prostat hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.