Afyon Termal Gazlıgöl Efsanesi

0
İçerik gizle
1 Kaplıca otelleri ile ünlü olan Afyonkarahisar’da Gazlıgöl bölgesinde herkesin bilmediği bir efsane vardır. İşte Afyon Termal bölgesinin o efsanesi

Kaplıca otelleri ile ünlü olan Afyonkarahisar’da Gazlıgöl bölgesinde herkesin bilmediği bir efsane vardır. İşte Afyon Termal bölgesinin o efsanesi

 

Efsaneye göre uzun seneler çocuk sahibi olmayan Kral Midas nihayet dünyalar güzeli bir kız çocuğa sahip olmuş ve kızına ‘hoş, boylu’ anlamına gelen Suna adını vermiş. Yıllar geçmiş, kralın kızı genç bir kız olduğunda biaman bir hastalığa yakalanarak bedeninde yaralar oluşmuş. Bu yaraları hiç bir doktor iyileştirememiş. Bir çeşitli iyileşmeyen yaraların acısına dayanamayan hoş kız yollara düşmüş ve dere tepe dolaşmaya başlamış.

Kral, kızına göz kulak olmaları için ardı sıra gözcüler yollamış. Genç kız dolaşa dolaşa kralın toprakları arasında bulunan Gazlıgöl civarına gelmiş. Çok susayan genç kız, şimdilik Gazlıgöl kaplıcasının bulunduğu alanda yeşilliklerle çevrili bir su görmüş ve sudan kana kana içmiş. Suyun değdiği yerlerde bir rahatlama yaşam sürdüren genç kız suya atlamış ve ağrıları hafiflemiş.

Sudan çıktıktan hemen sonra yeşilliklerde derin bir uykuya dalmış ve aniden uyanınca yaralarının kurumaya başladığını görmüş. Suyun beraberinde bir hafta geçirmiş ve bir hafta nihayetinde yaraları tamamıyla iyileşmiş. Suyun yansımasında eski güzelliğine kavuşan Suna çok sevinmiş. Suna’nın yaralarının iyileştiğini gören gözcüler kızın yanına gelmiş ve beraber saraya dönmüşler.

Kızı için sürekli matem tutan kral, kızının ülkesinde çıkan sıcak sular yardımıyla iyileştiğini duyunca derhal oraya gelen geçen dertlilere deva dağıtması için bir hamam yapılmasını emretmiş. Bu efsane ile, Gazligöl’de yaptırılan bu kaplıcanın Frigyalılar zamanından beri insanlara deva dağıttığı sanılmaktadır.

 

Ek olarak bu efsanenin başka bir anlatışıda vardır.

 

Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın

 

afyon termal afyon kaplıca gazlıgöl efsanesi

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.