Yeme & İçme

Afyon Sucuğu
Afyon Sucuğu

 

Afyon Sucuğu 

Ülkemiz genel itibariyle yemek çeşitliliğinin bolluğu nedeniyle bir gastronomi ülkesidir. Bu şehirlerimizden biri olan Afyon ili de Afyon gastronomi mutfağı olarak nitelendirilmektedir. Afyon denildiğinde ilk akla gelen ürün ise Afyon sucuğu olmaktadır. Afyon sucuğu diğer sucukların aksine daha az baharatlı olması ile bilinmektedir. Yağlı ve yumuşak bir sucuk türü olan Afyon sucuğu bu özelliği ile de diğer sucuklardan ayrılmaktadır. Afyon sucuğu yapımında orta yaşlı grubuna dahil olan büyükbaşların eti kullanılmaktadır. Yaşlı büyükbaş hayvanların etinin kullanılması sucuğa istenilen lezzetin verilmesini engellemektedir. Tıpkı pastırma yapımı gibi Afyon sucuğu da baharatlar ve tuz ile bir açıdan pişirilmektedir. Afyon sucuğu karabiber, kimyon, kırmızı biber, zencefil, yenibahar baharatları ve sarımsak kullanılarak harmanlanmaktadır. Kullanılan etin oldukça yağlı olmasından dolayı harmanlanan et bir hamur kıvamını alır ve kendine has boğum şekli verilir. Etin yağlı olmaması halinde sucuk istenilen kıvamı alamaz ve sert olur. 2 ile 3 gün arasında bir kurutulma işlemine bırakılır. 

Afyon Gastronomi Festivali  

Afyon gastronomi festivali yapıldığında dikkat çeken bazı ürünler sayıldığı zaman Afyon sucuğuna ek olarak Afyon lokumu da gündeme gelen başlıca ürünler arasında yer almaktadır. Kendine özel üretim tekniği ve özel tarifi ile Afyon lokumu da Afyon sucuğu gibi diğer ürünlerden ayrılmaktadır. Afyon gastronomi festivalinde bu lezzetlerden farklı olarak daha birçok lezzet ön plana çıkmaktadır.  


Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı 

Afyon gastronomi mutfağı olarak tüm ülke genelinde bilinmektedir. Afyon halkının senelerdir bayat ekmeklerini ıslatarak bal ve pekmez gibi doğal şekerler ile tatlandırdıkları ekmek tatlısı yıllar içerisinde şekillenerek afyona özgü Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı halini almıştır. Afyon sucuğu, Afyon lokumu gibi bilinen lezzetlerin yanı sıra Afyon kaymağı da kendine özgü tarifi ile yöresel bir lezzettir. Bu yöresel kaymak ile ekmek tatlısı birleştiği zamanda kaymaklı ekmek kadayıfı ortaya çıkmaktadır.  
  

Afyon Gastronomi Festivali  

Afyon gastronomi festivali gerçekleştiğinde en dikkat çeken lezzetlerden biri olan Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı buğday unu, su, maya ve tuz karışımından oluşan hamurun pişirilerek kadayıf halini almasıyla oluşur. Bu kadayıf daha sonra şeker, su ve limon tuzundan oluşan şerbet ile ıslatılarak tatlı halini alır. Şerbetlenen hamurun yeniden pişirilmesi ile tatlının pişirilme aşamaları tamamlanır. Şerbetlenen kadayıf hamurunun yöresel Afyon kaymağı ile birleşmesiyle Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı halini alır.  
  

Afyonkarahisar Yemek Kültürü 

Afyon ilinin yemek kültürünün çok geniş kapsamlı olmasından dolayı Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı da her davet sofrasını yerini alabilmektedir. Bayram yemeklerinde, düğün yemeklerinde, sünnet düğünü yemeklerinde, cenaze yemeklerinde tatlı olarak kaynaklı ekmek kadayıfı her zaman tercih edilebilmektedir. Tamamen yöresel yemeklerden oluşan bu davet sofralarında tatlı da yöresel bir tatlıdan oluşmaktadır. Kaymaklı ekmek kadayıfı davet sofralarına ek olarak günlük sofralarda da her zaman yerini almaktadır.