Frig Vadisi

Frig Vadisi, Afyonkarahisar- Eskişehir- Kütahya illeri arasında bulunan yaklaşık 3000 yıl önce Frigyalıların yaşadığı geniş bir coğrafyadır. Kayalık evler, anıtlar ve kalelerden oluşan bu alan kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan bu coğrafya günümüzde hala kalıntı eserlere sahip olmasıyla bilinen bir turizm merkezi olma özelliğini taşımaktadır.  

Frig Uygarlığı  

MÖ 1200 yıllarında Anadolu’ya yayılmaya başlayan Frigler, Kızılırmak ile Sakarya nehirleri arasında siyasi hakimiyet kurmuş ve Gordion’u merkez yapmışlardır. Yıllar içerisinde yaşanan savaş ve saldırılarla sınırları değişiklik gösterse de Frigyalılar, Afyonkarahisar- Eskişehir- Kütahya illeri arasında bulunan kayalık, ormanlık bölgede yaşamışlardır.  

Yürüyüş rotası 

Frig Vadisi içerisinde barındırdığı doğal güzellikleri, açık hava tapınakları, kadim şehrin kalıntıları ile 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Frig vadisi, Türkiye’nin en güzel 10 vadileri arasında yer alır. Ve Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotalarından biri de Frig Vadisi’nde yer alır. Bu yürüyüş rotasında oluşumu yıllar boyunca sürmüş Seydiler peri bacalarını, Bizans döneminde kullanışmış olan Kırkinler mağrasını, Ayazini Oyma Kilise’yi, Avdalaz Kalesini, Kübele açık hava tapınağını ve tüm vadi boyunca oyularak yapılan onlarca Frig kayalık mezarlarını ve anıtlarını görebilirsiniz. Ayrıca Arog filminin çekildiği Memeç Kayalıkları da yine bu rota üzerinde yer alır. Flamingoların göç yolu üzerinde olması sebebiyle Emre Gölü üzerinde ve etrafında flamingolar görmeniz de oldukça olası. Buram buram tarih kokan bu doğal güzellik merkezini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.