Akdağ Tabiat Parkı

Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde bulunan Akdağ Tabiat Parkı haftanın 7 günü ziyarete açık bir turizm merkezidir. Yemyeşil ormanları, uçsuz bucaksız çayları, su kaynakları ve zengin bitki örtüsü ile Akdağ Tabiat Parkı doğa severlere kucak açmaktadır.
Yılkı atları, geyikler domuz, tilki ve kurtları görebileceğiniz bu doğal cennet, monotonlaşan insan hayatına renk katmayı bekliyor. Akdağ Tabiat Parkının en önemli özelliklerinden birisi doğal hayatı ve peyzajı bozmadan yapılan patikaları, atlı gezi yolları, bisiklet parkuru ve yaban hayat gözlem noktalarıdır. Kampçılar için özel olarak yapılmış sosyal tesisler ve parkurların yanı sıra günübirlikçi tatilciler için kiralanabilir bungalovlar ile eşsiz bir doğa tatili imkânı sunmaktadır.  

Doğa ile baş başa huzurlu bir tatil geçirmek isteyen her yaştan ve kesimden bireylere hizmet edecek aktivitelerin yapıldığı Kocayayla civarında keşfedilmeyi bekleyen birçok mağara bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 20km uzunluğunda kanyon ve Çivil Gölüne dökülen Akçay da bölgede görülmeye değer eşsiz doğal güzelliklerden biridir.  

Doğal Yaşam Alanı  

Akdağ Tabiat Parkı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olduğu için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce korunmaktadır. Flora ve Fauna açısından da oldukça zengin kaynaklara sahip olması ile de bilinir. Akdağ Tabiat Parkı, tamamen ormanlık bir alanda yer alıp bu civarda doğal dengeyi bozabilecek herhangi bir yerleşim yeri yoktur. Bu özel tabiat parkı; Kızıl geyiklere çok sayıda Yılkı atına ve pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapmak olup yılın her mevsimi ziyarete uygundur.