Afyonkarahisar Eber Gölü

Afyonkarahisar’da bulunan Eber Gölü, Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesine bağlı ve 8 km uzaklıktadır. Eber gölü ;Çay, Bolvadin ve Sultandağı ilçelerinin sınırları içerisinde yer alıp, yüzölçümü 150km² ve deniz seviyesinden 976 metre yüksekliktedir. Yeşil ve mavi göl olarak da tanınan Eber Gölü çeşitli kuş türleri, balıklara, sazlıklara, çeşitli bitki ve çiçeklere ev sahipliği yapar. Yüzen adacıklara ve sonsuz bir huzura sahip olan Eber Gölü; kadim Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen duraklarından biridir. Eber Gölü, çok sayıda canlıya ev sahipliği yapması sebebiyle tam bir biyolojik çeşitlilik merkezidir.  

Afyonkarahisar Eber Gölü ve Biyolojik Çeşitlilik 

Afyonkarahisar Eber Gölü aynı zamanda nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok hayvana da kucak açmaktadır. Küçük karabatak, Dalmaçya pelikanı, Bayağı kaşıkçı kuşu, Alaca ve erguvani balıkçıl kuşları bunlardan sadece birkaçıdır. Afyon ilini ziyaret etmek için bir neden de doğasının sunduğu biyolojik çeşit türlerine tanık olmanın verdiği mutluluğu katlamaktan ileri gelmektedir. 

Eber Gölünün sazlık ve toprak alanlarında yuva yapan bu kuşların göl üzerindeki seramonik uçuşları, muhteşem bir görsel şölen izleme imkanı sunmaktadır. Sabahın ilk ışıkları ile göl üzerinde yapacağınız sandal turları ile unutulmaz manzaralara şahit olabilirsiniz.  

Afyonkarahisar Eber Gölü Ziyaret Sezonları  

Doğanın canlanarak yeni baştan hayat bulduğu ilkbahar mevsimi başta olmak üzere tüm mevsimlerde Eber Gölünü ziyaret edebilirsiniz. Göl çevresinde kamp kurabilir, göl üzerinde kayık ve sandal turlarına katılarak çeşitli balık türlerini görme şansı elde edebilir, göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca bu aktiviteler esnasında sadece bu bölgede yetişen ve endemik bir tür olmasıyla bilinen Eber Sarısını da görebilirsiniz.