Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

 

Afyonkarahisar Kaymaklı Ekmek Kadayıfı 

Afyon gastronomi mutfağı olarak tüm ülke genelinde bilinmektedir. Afyon halkının senelerdir bayat ekmeklerini ıslatarak bal ve pekmez gibi doğal şekerler ile tatlandırdıkları ekmek tatlısı yıllar içerisinde şekillenerek afyona özgü Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı halini almıştır. Afyon sucuğu, Afyon lokumu gibi bilinen lezzetlerin yanı sıra Afyon kaymağı da kendine özgü tarifi ile yöresel bir lezzettir. Bu yöresel kaymak ile ekmek tatlısı birleştiği zamanda kaymaklı ekmek kadayıfı ortaya çıkmaktadır.
  

Afyon Gastronomi Festivali  

Afyon gastronomi festivali gerçekleştiğinde en dikkat çeken lezzetlerden biri olan Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı buğday unu, su, maya ve tuz karışımından oluşan hamurun pişirilerek kadayıf halini almasıyla oluşur. Bu kadayıf daha sonra şeker, su ve limon tuzundan oluşan şerbet ile ıslatılarak tatlı halini alır. Şerbetlenen hamurun yeniden pişirilmesi ile tatlının pişirilme aşamaları tamamlanır. Şerbetlenen kadayıf hamurunun yöresel Afyon kaymağı ile birleşmesiyle Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı halini alır.
  

Afyonkarahisar Yemek Kültürü 

Afyon ilinin yemek kültürünün çok geniş kapsamlı olmasından dolayı Afyonkarahisar kaymaklı ekmek kadayıfı da her davet sofrasını yerini alabilmektedir. Bayram yemeklerinde, düğün yemeklerinde, sünnet düğünü yemeklerinde, cenaze yemeklerinde tatlı olarak kaynaklı ekmek kadayıfı her zaman tercih edilebilmektedir. Tamamen yöresel yemeklerden oluşan bu davet sofralarında tatlı da yöresel bir tatlıdan oluşmaktadır. Kaymaklı ekmek kadayıfı davet sofralarına ek olarak günlük sofralarda da her zaman yerini almaktadır.